Tablica upamiętniająca porucznika Mariusza Wodzickiego - Częstochowa

Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Częstochowa
Lokalizacja:ul. Jana Kilińskiego 62-70

OPIS:

Mariusz Wodzicki

Porucznik Nawigator PSP, Kapitan RAF

DZIENNIK HISTORII POLSKI

23 Marca
1874 (151 lat temu)
Urodził się w Komańczy lekarz, polityk, legionista i major WP Zygmunt Klemensiewicz. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.
1881 (144 lata temu)
W Kozłowie w województwie wielkopolskim urodził się Ireneusz Wierzejewski, wybitny lekarz, uznawany za pioniera polskiej ortopedii, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, polityk, senator II kadencji w II RP, generał brygady Wojska Polskiego.
1897 (128 lat temu)
Urodził się w Łańcucie Bronisław Noël oficer dyplomowany artylerii Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Został mianowany generałem brygady przez Władysława Andersa.
1939 (86 lat temu)
Powstał związek operacyjny Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej zwany inaczej Armią Łódź. Jej dowódcą został generał Juliusz Rómmel.
1940 (85 lat temu)
We Lwowie NKWD aresztowało kilku członków Związku Walki Zbrojnej. Wśród aresztowanych byli Bronisław Brzezicki, ułan słynnego Pułku Ułanów Jazłowieckich, Roman Nitarski-członek Ochotniczych Oddziałów Obrony Lwowa, a także 27 letni Juliusz Chmielowski (zdjęcie) skarbnik Komendy Obwodu ZWZ.
1943 (82 lata temu)
W Warszawie aresztowany został przez Niemców major Dionizy Błeszyński, kwatermistrz 133. Pułku Piechoty 33. Dywizji Rezerwowej Piechoty, uczestnik pierwszej i drugiej wojny światowej, członek Służby Zwycięstwu Polski oraz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.
1943 (82 lata temu)
W swoim mieszkaniu przy Alei Niepodległości 159 w Warszawie Niemcy aresztowali Jana Bytnara ps. „Rudy”.Trafił on do więzienia na Pawiaku, a następnie do siedziby Gestapo na Szucha, gdzie był brutalnie przesłuchiwany.
1946 (79 lat temu)
W Zagórzu na Podkarpaciu III Kompania Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ „Zuch” dowodzona przez ppor. Kazimierza Kocyłowskiego zlikwidowała komendanta Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej do spraw polityczno-wychowawczych Czesława Solona.
1948 (77 lat temu)
W Grzymkach w powiecie łomżyńskim w województwie podlaskim siły Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowały nieudaną obławę na podporucznika Waleriana Nowackiego ps. „Bartosz” żołnierza Armii Krajowej, członka zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
1963 (62 lata temu)
Zmarł w Gliwicach generał broni Leon Berbecki. Był działaczem niepodległościowym. Dowódca oddziałów zagłębiowskich Legionów Polskich.
1976 (49 lat temu)
Zmarł, twórca i dowódca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Syrii i Palestynie (walki w Libii m.in o Tobruk), generał Stanisław Kopański, Pełnił funkcję szefa sztabu Naczelnego Wodza od 1943 do 1947 roku.
1978 (47 lat temu)
Zmarł minister spraw zagranicznych w latach 1943-44 oraz ambasador rządu RP na uchodźstwie w ZSRR (1942-43) Tomasz Romer. Był w roku 1919 osobistym sekretarzem Romana Dmowskiego podczas konferencji wersalskiej.
2007 (18 lat temu)
Ustanowiony został obchodzony w Polsce i na Węgrzech Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 11 dni wcześniej parlament węgierski przyjął jednogłośnie deklarację o wprowadzeniu tego dnia. Pięć dni później uczynił to polski Sejm.
2022 (3 lata temu)
W wieku 98 lat zmarła Pani kpt. Barbara Szurig-Werner ps. „Basia Amorkowa”, żołnierz, sanitariuszka 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. W lutym 2021 roku odznaczona przez Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone