Pomnik ofiar mordu UPA - Muczne

Autor zdjęć: Paweł Gruszczyński
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Podkarpackie
Miejscowość:Muczne

OPIS:

PAMIĘCI 74 POLAKÓW BESTIALSKO POMORDOWANYCH
PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW

W miejscu tym stała leśniczówka, w której schronienia przed terrorem UPA dla swych rodzin szukali Polscy leśnicy z Doliny Górnego Sanu. Wszyscy, wraz z leśniczym Franciszkiem Królem i jego rodziną ponieśli śmierć w sierpniu 1944 roku. 

LEŚNICZÓWKA BRENZBERG NA JELENIOWATYM (JASIENIOWIE)

W sierpniu 1944 r. nad Górnym Sanem dominowała UPA. Nieliczna Polska samoobrona była bezsilna. Polacy uciekali koleją do Użhorodu, lub ukrywali się w lasach. m.in. w Leśniczówce Brenzberg u Franciszka Króla na Jasieniowie.

 Z zeznań świadka: W sierpniu 1944 r. Polacy z rodzinami uciekali do lasu na Jasieniów, później w Sokolikach pojawił się chłopiec, który opowiadał że 15 VIII wracając rankiem zobaczył jak upowcy otaczają leśniczówkę, potem słyszał ich wrzaski oraz krzyki i płacz ofiar. Chłopiec uciekł do Sokolik, ale dręczony niepewnością o los bliskich powrócił do lasu, gdzie został przez upowców ujęty i zamordowany.

Inny świadek: Rankiem 18 VIII 1944 doszliśmy do leśniczówki, gdzie wśród traw i pod płotami natknęliśmy się na zwłoki 74 osób ofiary nie miały ran postrzałowych, ciała kobiet, dzieci, mężczyzn były okaleczone, ze śladami męczeńskiej śmierci zadanej jakieś 3 dni temu. Po ubiorze poznawaliśmy że to byli Polacy - leśnicy, kolejarze, administratorzy z folwarków, a także bieżeńcy, w tym dwóch księży.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

22 Września
967 (1056 lat temu)
Mieszko I pokonał Wolinian pod wodzą Wichmana i osiągnął hegemonię na Pomorzu Zachodnim
1626 (397 lat temu)
Rozpoczęła się bitwa pod Gniewem. Armia polska dowodzona przez króla Zygmunta III Wazę w liczbie 12 tysięcy żołnierzy husarii oraz piechoty niemieckiej, aż do 1 października skutecznie stawiała opór lepiej wyszkolonej armii szwedzkiej pod dowództwem króla Gustawa Adolfa. Strona Polska osiągnęła swój cel, nie pozwalając Szwedom ruszyć na słabo umocniony Gdańsk. Żadnej ze stron, w trakcie trwania bitwy, nie udało się rozbić swojego przeciwnika.
1863 (160 lat temu)
W czasie powstania styczniowego pod Ciernem w województwie świętokrzyskim 500 osobowy oddział powstańczy pod dowództwem Zygmunta Chmieleńskiego (zdjęcie) stoczył krwawą walkę z oddziałem wojsk rosyjskich.
1907 (116 lat temu)
Urodził się Zbigniew Przybyszewski, komandor porucznik, obrońca Helu w 1939 roku, odznaczony orderem Virtuti Militari. Aresztowany w 1950 roku przez władze komunistyczne i oskarżony o „próbę obalenia władzy ludowej”, skazany na karę śmierci. Zamordowany strzałem w tył głowy w 1952.
1920 (103 lata temu)
Urodził się Joachim Achtelik, artysta plastyk podchorąży AK, uczestnik ruchu oporu na Śląsku, zamordowany przez Niemców przez publiczne powieszenie na ulicznej latarni.
1939 (84 lata temu)
W czasie bitwy pod Łomiankami poległ mjr Stanisław Dembiński. Był nieetatowym zastępca dowódcy 11 Dywizjonu Artylerii Konnej.
1939 (84 lata temu)
W walce w Łomiankach Górnych poległ kpt. Brunon Guttenberger. Był dowódcą 1 baterii 11 Dywizjonu Artylerii Konnej.
1939 (84 lata temu)
Podczas bitwy pod Łomiankami poległ mjr Leszek Lubicz-Nycz. Był legionistą i brązowym medalistą olimpijskim z Los Angeles.
1939 (84 lata temu)
Pod Sopoćkinami w okolicach Grodna żołnierze sowieccy zastrzelili generała Józefa Olszynę-Wilczyńskiego, dowódcę Zgrupowania „Grodno”. Kawalera Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.
1939 (84 lata temu)
Załoga Lwowa pod dowództwem generała Władysława Langnera, nie chcąc oddać miasta w ręce Niemców, skapitulowała przed oddziałami Armii Czerwonej. Sowieci złamali wkrótce warunki kapitulacji i internowali obrońców. Miasto już nigdy nie powróciło do Polski.
1939 (84 lata temu)
W bitwie pod Łomiankami Górnymi, prowadząc atak na bagnety, poległ generał Mikołaj Bołtuć, dowódca GO „Wschód” w składzie Armii „Pomorze”.
1940 (83 lata temu)
Niemieckie siły policyjne rozpoczęły Aktion Saybusch, akcję wysiedlania polskiej ludności z Żywiecczyzny do Generalnego Gubernatorstwa. Wysiedlonych zostało około 20 tysięcy Polaków.
1953 (70 lat temu)
Zakończył się pokazowy proces bp. Czesława Kaczmarka, skazanego na 12 lat więzienia. Podczas śledztwa był brutalnie torturowany.
1997 (26 lat temu)
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, uznając, że współpracując z amerykańskim wywiadem działał na rzecz Polski w stanie „wyższej konieczności”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek