Pomnik ofiar mordu UPA - Muczne

Autor zdjęć: Paweł Gruszczyński
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Podkarpackie
Miejscowość:Muczne

OPIS:

PAMIĘCI 74 POLAKÓW BESTIALSKO POMORDOWANYCH
PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW

W miejscu tym stała leśniczówka, w której schronienia przed terrorem UPA dla swych rodzin szukali Polscy leśnicy z Doliny Górnego Sanu. Wszyscy, wraz z leśniczym Franciszkiem Królem i jego rodziną ponieśli śmierć w sierpniu 1944 roku. 

LEŚNICZÓWKA BRENZBERG NA JELENIOWATYM (JASIENIOWIE)

W sierpniu 1944 r. nad Górnym Sanem dominowała UPA. Nieliczna Polska samoobrona była bezsilna. Polacy uciekali koleją do Użhorodu, lub ukrywali się w lasach. m.in. w Leśniczówce Brenzberg u Franciszka Króla na Jasieniowie.

 Z zeznań świadka: W sierpniu 1944 r. Polacy z rodzinami uciekali do lasu na Jasieniów, później w Sokolikach pojawił się chłopiec, który opowiadał że 15 VIII wracając rankiem zobaczył jak upowcy otaczają leśniczówkę, potem słyszał ich wrzaski oraz krzyki i płacz ofiar. Chłopiec uciekł do Sokolik, ale dręczony niepewnością o los bliskich powrócił do lasu, gdzie został przez upowców ujęty i zamordowany.

Inny świadek: Rankiem 18 VIII 1944 doszliśmy do leśniczówki, gdzie wśród traw i pod płotami natknęliśmy się na zwłoki 74 osób ofiary nie miały ran postrzałowych, ciała kobiet, dzieci, mężczyzn były okaleczone, ze śladami męczeńskiej śmierci zadanej jakieś 3 dni temu. Po ubiorze poznawaliśmy że to byli Polacy - leśnicy, kolejarze, administratorzy z folwarków, a także bieżeńcy, w tym dwóch księży.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Lipca
1016 (1008 lat temu)
Urodził się władca Polski w latach 1034-58 książę Kazimierz I Odnowiciel.
1300 (724 lata temu)
W Gnieźnie miała miejsce koronacja króla czeskiego Wacława II na króla Polski.
1434 (590 lat temu)
Odbyła się koronacja 10-letniego Władysława III Warneńczyka na króla Polski.
1655 (369 lat temu)
Podczas rozpoczynającego się potopu szwedzkiego skapitulowała pod naporem wojsk króla Karola Gustawa polska załoga broniąca Ujścia. Podpisany akt kapitulacji dał jednocześnie królowi szwedzkiemu pełnię władzy nad województwem poznańskim i kaliskim.
1908 (116 lat temu)
Zakopanem, urodził się Bronisław Czech. Najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski. Po wybuchu II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną, był kurierem na Węgry. 14 czerwca 1940 roku znalazł się w pierwszym transporcie więźniów KL Auschwitz, otrzymał numer obozowy 349. Uczestniczył w ruchu oporu organizowanym przez Witolda Pileckiego.
1908 (116 lat temu)
Urodził się członek tajnej Organizacji Polskiej i ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Kasznica. Aresztowany przez komunistów w 1947 roku, po brutalnym śledztwie rozstrzelany 12 maja 1948 roku. Jego szczątki zidentyfikowano na tzw. Łączce w lutym 2013r.
1932 (92 lata temu)
Został podpisany w Moskwie polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
1939 (85 lat temu)
Polscy kryptolodzy przekazali aliantom klucz do rozszyfrowania sekretów Enigmy – niemieckiej kryptograficznej maszyny cyfrowej.
1941 (83 lata temu)
Rozkazem generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został wyłączony spod kompetencji Komitetu Ministrów dla Spraw i Kraju. Tym samym został on uznany za część składową Polskich Sił Zbrojnych.
1944 (80 lat temu)
W nocy z 25 na 26 lipca przeprowadzono akcję „Most III" mającą na celu dostarczenie na tereny okupowanej Polski kurierów Rządu RP na Uchodźstwie i zabranie w drodze powrotnej zdobytych przez AK elementów pocisku V-2.
1944 (80 lat temu)
W okolicach Skrobowa w województwie lubelskim została rozbrojona przez Rosjan 27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej. Sowieci uciekli się do podstępu, proponując dowództwu spotkanie. W jego czasie radziecki generał Bakanow przedstawił Polakom żądanie złożenia broni. W tym samym czasie pozostali osamotnieni żołnierze zostali okrążeni przez oddziały radzieckie.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek