Pomnik ofiar mordu UPA - Muczne

Autor zdjęć: Paweł Gruszczyński
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Podkarpackie
Miejscowość:Muczne

OPIS:

PAMIĘCI 74 POLAKÓW BESTIALSKO POMORDOWANYCH
PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW

W miejscu tym stała leśniczówka, w której schronienia przed terrorem UPA dla swych rodzin szukali Polscy leśnicy z Doliny Górnego Sanu. Wszyscy, wraz z leśniczym Franciszkiem Królem i jego rodziną ponieśli śmierć w sierpniu 1944 roku. 

LEŚNICZÓWKA BRENZBERG NA JELENIOWATYM (JASIENIOWIE)

W sierpniu 1944 r. nad Górnym Sanem dominowała UPA. Nieliczna Polska samoobrona była bezsilna. Polacy uciekali koleją do Użhorodu, lub ukrywali się w lasach. m.in. w Leśniczówce Brenzberg u Franciszka Króla na Jasieniowie.

 Z zeznań świadka: W sierpniu 1944 r. Polacy z rodzinami uciekali do lasu na Jasieniów, później w Sokolikach pojawił się chłopiec, który opowiadał że 15 VIII wracając rankiem zobaczył jak upowcy otaczają leśniczówkę, potem słyszał ich wrzaski oraz krzyki i płacz ofiar. Chłopiec uciekł do Sokolik, ale dręczony niepewnością o los bliskich powrócił do lasu, gdzie został przez upowców ujęty i zamordowany.

Inny świadek: Rankiem 18 VIII 1944 doszliśmy do leśniczówki, gdzie wśród traw i pod płotami natknęliśmy się na zwłoki 74 osób ofiary nie miały ran postrzałowych, ciała kobiet, dzieci, mężczyzn były okaleczone, ze śladami męczeńskiej śmierci zadanej jakieś 3 dni temu. Po ubiorze poznawaliśmy że to byli Polacy - leśnicy, kolejarze, administratorzy z folwarków, a także bieżeńcy, w tym dwóch księży.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

14 Kwietnia
966 (1058 lat temu)
Został przyjęty przez władcę Polski Mieszka I chrzest święty. Data symboliczna.
1892 (132 lata temu)
Urodził się generał brygady Czesław Młot-Fijałkowski. Był dowódcą 18 Dywizji Piechoty, od marca 1939 roku Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, którą dowodził do 12 września 1939 roku.
1914 (110 lat temu)
W Finlandii urodził się kapitan Antoni Rymsza ps. „Maks”. Był dowódcą plutonu w V Brygadzie Wileńskiej AK Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
1915 (109 lat temu)
Urodził się pilot i dowódca wsławionego w bitwie o Anglię Dywizjonu 303 Jan Zumbach ps. „Kaczor Donald”.
1924 (100 lat temu)
Urodził się Andrzej Zalewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. W czasie II wojny światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną jako harcerz ZHP, a później jako żołnierz Armii Krajowej.
1934 (90 lat temu)
Został powołany Obóz Narodowo-Radykalny - ONR.
1935 (89 lat temu)
Urodził się współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej Andrzej Gwiazda. Był również współautorem 21 Postulatów Sierpniowych i jednym z założycieli NSZZ „Solidarność”.
1940 (84 lata temu)
W Józefowie Dużym doszło na Podlasiu masowej akcji pacyfikacyjnej. Podczas jej trwania oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały 217 osób.
1947 (77 lat temu)
W Gdańsku komuniści zamordowali kpt. Adama Dedio ps. „Kopiec”. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Był żołnierzem ZWZ-AK oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie związał się z podziemiem narodowym, był oficerem wywiadu XII Okręgu Morskiego NZW. Pochowany potajemnie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
1947 (77 lat temu)
Działalność w podziemiu antykomunistycznym ujawnił mjr Jan Marian Czarnecki ps. „Pirat” żołnierz Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pod pozorem zwyczajnego życia prowadził dalszą konspirację organizując m.in. zaplecze bojowe i placówki terenowe. Aresztowany przez komunistów 7 października 1949 roku i skazany na dożywocie. Z więzienia wyszedł po siedmiu latach odsiadki.
1966 (58 lat temu)
Rozpoczęły się główne obchody kościelne z okazji 1000 rocznicy Chrztu Polski.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek