Tablica upamiętniająca 120 rocznicę urodzin Jana Skali - Dziedzice

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Opolskie
Miejscowość:Dziedzice
Lokalizacja:ul. Dziedzice 18B
(Adres przybliżony, tablica znajduje się na słupie bramy głównej cmentarza parafialnego)

OPIS:

Tu spoczywa Jan Skala Serbołużycki działacz narodowy, publicysta, polityk, orędownik współpracy polsko -serbołużyckiej, poeta i prozaik. Jan Skala urodził się w Njebjelcicach na Górnych Łużycach 17 czerwca 1889 r. W 1919 r. współtworzył Łużycką Partię Ludową. Był redaktorem „Serbskiego Dźenika”, „Serbskich Nowin”, „Prager Presse”. W latach 1925-1936 kierował redakcją organu teoretyczno-ideologicznego związku Mniejszości Narodowych w Niemczech, ukazującego się początkowo pod tytułem „Kulturwille”, a następnie „Kulturwehr”. W tym czasie współtworzył platformę ideową tej organizacji, aktywnie uczestniczył także w genewskich kongresach europejskich mniejszości narodowych i ściśle współpracował ze Związkiem Polaków w Niemczech. Jako literat debiutował w 1910 r. na łamach czasopisma „Łuzica”. W 1920 r. opublikował tomik poetycki zatytułowany Okruchy (Srjódki). W 1923 r. ukazał się kolejny tom Jego poezji Pt. Iskry (Skre). Był także autorem noweli Stary Szymko (stary Symko). W 1936r utwór ten po raz pierwszy ukazał się w polskim przekładzie. Od 1933 r. pozostawał pod wzmożonym dozorem władz niemieckich, które w 1936 r pozbawiły go prawa wykonywania zawodu dziennikarza. W 1938 r. został aresztowany, osiem miesięcy spędził w hitlerowskim więzieniu. W 1944 r. przeniósł się do Dziedzic i podjął prace w Namysłowie. W tym czasie nawiązał kontakt z działającymi na ziemi namysłowskiej strukturami Armii Krajowej. Zginął tragicznie 22 stycznia 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Tablicę ufundowali z okazji 120. rocznicy urodzin poety mieszkańcy Gminy Domaszowice Dziedzice, 27 maja 2009 r.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Kwietnia
1809 (215 lat temu)
Pod Raszynem doszło do nierozstrzygniętej bitwy pomiędzy Austrią, a wojskami polskimi. Armia Austriacka pomimo ogromnej przewagi liczebnej nie zdołała przełamać wojsk dowodzonych przez księcia Józefa Poniatowskiego.
1919 (105 lat temu)
Podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej wojsko polskie zajęło Wilno.
1942 (82 lata temu)
W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” rozwiesili w Warszawie około 2 tys. rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.
1943 (81 lat temu)
Wybuchło powstanie w getcie warszawskim zorganizowane przez Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW).
1946 (78 lat temu)
W nocy z 19 na 20 skoncentrowane oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego w liczbie ok. 200 partyzantów, którymi dowodził por. Jan Rogulka ps. „Grot” (zdjęcie), zdobyły areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku. Uwolniono ponad 50 aresztowanych. Pojmano 8 żołnierzy sowieckich, których następnie rozstrzelano w kompleksie leśnym Graby.
1997 (27 lat temu)
Zmarła pierwsza kobieta generał w historii polskiej wojskowości Maria Wittek. W okresie od września 1939 do stycznia 1945 roku na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej SZP-ZWZ-AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek