Trwa wczytywanie danych...

MIEJSCA PAMIĘCI

Tablica upamiętniająca Harcerską Pocztę Polową - Warszawa

Tablica upamiętniająca Harcerską Pocztę Polową - Warszawa
MASZ ZDJĘCIA Z TEGO MIEJSCA?
WYŚLIJ JE DO NAS

Warszawa, ul. Wilcza 41

Tu, przy ul. Wilczej 41

mieściła się podczas

POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

HARCERSKA POCZTA POLOWA

zorganizowana oraz obsługiwana przez

harcerzy ZAWISZY z SZARYCH SZEREGÓW

najmłodszych żołnierzy ARMII KRAJOWEJ

8 lutego 1922 Urodził się poeta, prozaik i współzałożyciel pisma "Sztuka i Naród" Tadeusz Gajcy. Jako żołnierz AK walczył w Powstaniu Warszawskim, w którym zginął.
2 sierpnia 1944 Batalion „Zośka” zdobywa na Woli dwa czołgi typu „Panther”. Jeden z nich został nazwany „Pudel”, od pseudonimu pierwszego poległego żołnierza. Na czołgach zostały wymalowane krzyże harcerskie. Czołgi weszły w skład plutonu pancernego Batalionu „Zośka”.
2 sierpnia 1944 Powstańcy zdobyli następujące budynki: Pocztę Główną, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Elektrownię na Powiślu.
3 sierpnia 1944 Zgrupowanie Chrobry II AK, do którego należał Witold Pilecki, zdobyło budynki Poczty Dworcowej i Wojskowego Instytutu Geograficznego, na którego dachu wywieszono polską flagę.
6 sierpnia 1944 W śródmieściu zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa.
10 sierpnia 1944 Na Woli Powstańcy wciąż utrzymują placówki przy ul. Okopowej, w rejonie cmentarzy i na Stawkach. Na Powiślu Powstańcy umocnili swe pozycje. Na Starym Mieście hitlerowcy rozstrzelali ponad sto osób. Elektrownia jest pod regularnym ostrzałem niemieckiej artylerii. „Reduta Wawelska” nadal zawzięcie broni się. Powstańcy z Reduty wykopali przejście do kanałów.
11 sierpnia 1944 Niemieckie wojska opanowały warszawską Wolę, powstańcy wycofali się z Reduty Wawelskiej na Ochocie, a Zgrupowanie Radosław zostało zmuszone do odwrotu w stronę Starego Miasta. Radiostacja sowiecka nieustannie zapewnia, że oddziały radzieckie nadchodzą z odsieczą. Powstańcom przyznano pierwsze krzyże Virtuti Militari za udział w walkach.
12 sierpnia 1944 Powstańcy pod naporem Niemców musieli wycofać się m.in. z budynków: Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, Starostwa Grodzkiego Śródmiejsko-Warszawskiego, a także Wojskowego Instytutu Geograficznego.
13 sierpnia 1944 8 tysięczne siły niemieckie generała Heinza Reinefartha przystąpiły do likwidacji Śródmieścia.Tego samego dnia hitlerowcy przypuścili atak również na Ogród Krasińskich, co zmusiło Komendę Główną Armii Krajowej do przeprowadzki do Pałacu Raczyńskich.
13 sierpnia 1944 Z powodu braku wiedzy na temat zdobytego przez powstańców sprzętu tj. niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi doszło do jego eksplozji. W jej wyniku zginęło ponad 300 osób głównie cywilów, którzy zbiegli się aby podziwiać zdobyczny sprzęt.
14 sierpnia 1944 Powstańcy podczas walki o Uniwersytet Warszawski zdobyli niemiecki transporter opancerzony z Dywizji SS „Wiking”, nazywany „Jasiem” oraz „Szarym Wilkiem”.
16 sierpnia 1944 W Powstaniu Warszawskim, w walkach na Starym Mieście zginęli żołnierze AK i poeci Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński.
19 sierpnia 1944 Na Stare Miasto przypuściło szturm 10 batalinów Heinza Reinefartha. Razem z nimi atakowały 2 bataliony saperów, 20 czołgów i artyleria. W ataku tym uczestniczył także pluton wspierany przez stacjonujący w pobliżu Dworca Gdańskiego pociąg pancerny. Powstańcy odparli część szturmu, ale też i utracili dwa domy przy ulicy Tłomackie. Spłonęły także kościoły Sakramentek, Jezuitów, Najświętszej Marii Panny oraz Archiwum Skarbowe.
23 sierpnia 1944 Powstańcom Warszawskim udało się zdobyć Komendę Policji na Krakowskim Przedmieściu oraz kościół św. Krzyża.
24 sierpnia 1944 Podczas powstania warszawskiego w zniszczonej kamienicy na ul. Długiej 27/29 powstaje stanowisko obronne tzw. „Reduta Matki Boskiej”.
24 sierpnia 1944 Powstańcy warszawscy toczyli walki o Stare Miasto.
25 sierpnia 1944 W nocy z 25 na 26 odbyła się ewakuacja ze Starego Miasta do Śródmieścia władz cywilnych i dowództwa Powstania Warszawskiego.
27 sierpnia 1944 Wojska Niemieckie po ciężkich walkach z powstańcami zdobyły katedrę warszawską.
30 sierpnia 1944 Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy dokonali mordu 300 chorych i rannych ze szpitala Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej.
31 sierpnia 1944 Podczas powstania w Warszawie przebijając się ze Starówki do Śródmieścia zginął harcmistrz, uczestnik kampanii z 1939 roku Jan Kajus Andrzejewski ps. „Jan”, dowodził Brygadą AK „Broda 53”.
31 sierpnia 1944 Rozpoczęła się w Warszawie ewakuacja ludności kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia i na Żoliborz.
2 września 1944 W trwającym już ponad miesiąc Powstaniu Warszawskim Niemcom udało się zająć Sadybę oraz przejąć kontrolę nad Starym Miastem.
3 września 1944 Podczas Powstania Warszawskiego poległ Jerzy Tyczyński „Jur”. Był plutonowym podchorążym Armii Krajowej, żołnierz w Kompanii „Koszta”.
3 września 1944 Niemcy oficjalnie uznają prawa kombatanckie żołnierzy Armii Krajowej. Cięgle trwa bombardowanie i ostrzał Powiśla i Śródmieścia Północnego.
6 września 1944 Padły ostatnie punkty polskiego oporu na Powiślu. Na rogu ulic Tamki i Smulikowskiego w szpitalu Niemcy zamordowali rannych powstańców oraz ich kapelana o. Michała Czartoryskiego
6 września 1944 Zginął szef Wydziału I Komendy Okręgu Warszawa AK major Wacław Kuliszewski ps. „Asesor”.
10 września 1944 W szpitalu powstańczym przy ul. Marszałkowskiej 75 wskutek ran, umiera plutonowy podchorąży Józef Szczepański ps. „Ziutek", dowódca jednej z drużyn batalionu AK Parasol. Twórca min.: „Pałacyk Michla” czy „Czerwona zaraza”.
13 września 1944 W walkach o ZUS zginął m.in. Ryszard Klauze, sierżant I plutonu „Sad” kompanii „Rudy”. W walkach na Książęcej 1 polegli podporucznik Wojciech Lenart z II plutonu „Alek” 2. kompanii „Rudy” i Wiesław Tyczyński z III plutonu „Felek”. W szpitalu na Czerniakowskiej zmarł Zbigniew Sokola-Maniecki, dowódca drużyny w 1. kompanii „Maciek”.
13 września 1944 Sowieckie samoloty dokonały pierwszych zrzutów z bronią i żywnością dla walczących powstańców.
15 września 1944 Podczas walk powstańczych w wieku 20 zginęła Stefania Grzeszczakówna „Stefa” Była łączniczką III plutonu „Felek 2” kompanii „Rudy” harcerskiego batalionu Armii Krajowej „Zośka”.
16 września 1944 Początek walk 3. Dywizji Piechoty 1. Armii WP o przyczółki warszawskie na lewym brzegu Wisły.
17 września 1944 Pod osłoną nocy na Czerniaków przedostaje się grupa z I i III batalionu 9 pułku piechoty 3 dywizji I Armii Wojska Polskiego pod dowództwem kapitana Stanisława Olechnowicza. 900 żołnierzom udaje się odeprzeć niemiecki atak na ulicę Okrąg.
20 września 1944 Poległ Witold Modelski ps. „Warszawiak”, niespełna dwunastoletni łącznik bojowy i żołnierz zgrupowania AK „Gozdawa”, a po upadku Starówki i przedostaniu się przez Śródmieście na Czerniaków żołnierz baonu „Broda 53” harcerskiej kompanii „Parasol”. Odznaczony Krzyżem Walecznych.
20 września 1944 Niemcy dopuszczają się zbrodni na ludności. Egzekutorzy z oddziału Dirlewangera zabili około 1000 osób w magazynach „Społem”. Rozstrzelano wszystkich, którzy byli zdolni do walki.
24 września 1944 Niemcy zdobyli przyczółek czerniakowski, broniony przez powstańców i żołnierzy LWP, mordując następnie ok. 200 rannych.
27 września 1944 Niemcy zamordowali blisko 140 wziętych do niewoli Powstańców Warszawskich, którzy omyłkowo wyszli z kanałów przy ulicy Dworkowej.
27 września 1944 Kapitulacja powstańców warszawskich walczących na Mokotowie.

INNE MIEJSCA W MIEJSCOWOŚCI