22 marca 1905
W Gnieźnie urodziła się Maria Wiśniewska szarytka, łączniczka Armii Krajowej Obwodu Poznań- Łazarz.
2 września 1915
W Smoleńsku urodziła się Jadwiga Jankielewicz ps "Wisia", pracownica Oddziału VI Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej w wydziale kolportażu, a podczas powstania warszawskiego łączniczka w rejonie południowego Śródmieścia. Poległa 30 września 1944r. na ul. Kruczej 27.
24 czerwca 1916
W Białymstoku urodziła się Stanisława Gwoździej ps. „Sława” łączniczka Armii Krajowej. W pracę konspiracyjną zaangażowała się po zamordowaniu w Katyniu swojego narzeczonego porucznika 42. Pułku Piechoty Franciszka Majewskiego. Aresztowana została przez Niemców w lipcu 1942 roku. Zamordowana listopada 5 listopada 1942 roku w Białymstoku razem z 24 innymi Polakami.
13 kwietnia 1919
Urodziła się w Żydówku Halina Beisert ps. „Kasia". Była łączniczką Departamentu Informacji Delegatury Rządu, członkiem zespołu redakcyjnego i sekretarzem pisma „Rzeczpospolita Polska". Zginęła podczas Powstania Warszawskiego.
7 września 1919
Urodziła się Ewa Matuszewska ps. „Mewa”. Harcerka służby sanitarnej Szarych Szeregów. Podczas powstania Warszawskiego, kierowniczka sanitariatu w pułku „Baszta”.
12 lipca 1920
W Krakowie urodziła się Maria Piechotka ps. „Marianna”, w czasie Powstania Warszawskiego łączniczka, która po jego zakończeniu trafiła, jako członkini personelu szpitalnego do obozu Stalag IV B Mühlberg.
22 czerwca 1922
Urodziła się Janina Przysiężniak ps. „Jaga”. łączniczka i sanitariuszka AK. Żona mjr Franciszka Przysiężniaka. W 1945 aresztowana przez UB. Mimo że była w 7 miesiącu ciąży, torturowana w czasie przesłuchania. Została zastrzelona przed własnym domem 30 marca 1945.
30 czerwca 1923
Urodziła się pisarka, poetka i pedagog Teresa Sułowska-Bojarska ps. „Dzidzia”. Działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej. Była szyfrantką w I Oddziale Komendy Głównej. Na okres Powstania Warszawskiego otrzymała przydział do Wojskowej Służby Ochrony Powstania w składzie Pułku „Baszta” na Mokotowie.
6 lipca 1923
Urodziła się Zofia Czekalska ps. „Sosenka” w czasie powstania była łączniczką w batalionie Chrobry II i pracowała w Centralnej Składnicy Aptecznej przy ulicy Siennej 41 przygotowując opatrunki i leki.
16 lutego 1927
Urodził się Lucyna Adamkiewicz ps. „Ewa” łączniczka Zgrupowania Chrobry I. Po upadku Powstania Warszawskiego, wieziona w dwóch niemieckich obozach śmierci: Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen.
9 czerwca 1928
Urodziła się we Lwowie harcerka Krystyna Niżyńska ps. „Krysia Zakurzona”. Łączniczka Armii Krajowej, sanitariuszka w powstaniu warszawskim.
10 marca 1931
Urodziła się Maria Bartnik ps. „Diana”, łączniczka legendarnego batalionu „Parasol”. Walczyła na Woli i Starym Mieście. W konspiracji działała od kwietnia 1944 r. Zginęła w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 13 lat.
28 grudnia 1942
Policyjny Sąd Doraźny w Poznaniu wydał wyrok śmierci na 22 letnią Helenę Siekierską ps „Lusia" harcerkę, łączniczkę Związku Odwetu Związku Walki Zbrojnej Okręgu Armii Krajowej Poznań.
13 maja 1943
Do KL Auschwitz trafiła 19-letnia wówczas Anna Pawełczyńska, łączniczka Związku Walki Zbrojnej. W obozie znalazła się po 10-miesięcznym pobycie w areszcie Gestapo na warszawskim Pawiaku.
5 stycznia 1944
Przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie patrol policji niemieckiej zatrzymał, podczas przenoszenia poczty konspiracyjnej i zaszyfrowanych dokumentów, dwie łączniczki Armii Krajowej, 22-letnią Hannę Czaki ps. „Helena” (zdjecie) oraz Zofię Warzyńską ps. „Krystyna”.
17 marca 1944
W krematorium KL Auschwitz Niemcy spalili Helenę Płotnicką, łączniczkę Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, byłą salową szpitala w Oświęcimiu. Była jedną z głównych konspiratorek w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.
6 sierpnia 1944
Przy ul. Okopowej 41 w wyniku odniesionych ran zmarła sierż. Magdalena Morawska. Łączniczką dowódcy Zgrupowania „Radosław”. Zmarła tego samego dnia. Miała 22 lata.
6 sierpnia 1944
Zginęła w Powstaniu Warszawskim Krystyna Wańkowicz ps. „Anna”. Była łączniczką dowódcy batalionu „Parasol”.
16 sierpnia 1944
Podczas Powstania Warszawskiego zmarła w wyniku odniesionych ran, ciężko poparzona dzień wcześniej na skutek ostrzału lokalu sekretariatu Departamentu Informacji, łączniczka Departamentu Informacji Delegatury Rządu Halina Beisert ps. „Kasia". Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych.
31 sierpnia 1944
W zbombardowanym Pasażu Simonsa poległa Barbara Jamiołkowska ps. „Ara”. 14-letnia łączniczka, która za swój bohaterski udział w Powstaniu została dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.
5 września 1944
W Powstaniu Warszawskim pod gruzami gmachu Poczty Głównej przy pl. Napoleona podczas niemieckiego bombardowania zginęła Teresa Maria Hulewicz. Była sanitariuszką i łączniczką w Batalionie „Kiliński” - 2. kompania „Szare Szeregi”.
26 września 1944
Poległa na Mokotowie w starciu z niemieckimi czołgami 21-letnia Kasia Borowińska, sanitariuszka i łączniczka z Powstania Warszawskiego. Odznaczona Krzyżem Walecznych
26 kwietnia 2001
W stolicy zmarła w wieku 89 lat Wanda Ossowska. Była pielęgniarką, sanitariuszką i żołnierzem Armii Krajowej. Działała jako łączniczka między Komendą Główną AK, a dowództwem Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej.
24 stycznia 2007
W wieku 91 lat zmarła aktorka Krystyna Feldman. Była żołnierzem Armii Krajowej, łączniczką która przenosiła nie tylko meldunki, ale również broń. Nękana przez Służbę Bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych. Wielokrotnie przeszukiwano Jej mieszkanie oraz kontrolowano korespondencję.
9 marca 2018
Zmarła Ewa Orzechowska ostatnia łącznika kanałowa Powstania Warszawskiego.
12 lipca 2020
Na wieczną wartę odeszła por. Alicję Wróblewską ps. „Baśka”. Żołnierz Armii Krajowej, łączniczka oraz sanitariuszka w Garnizonie Wilno. Brała udział w operacji „Ostra Brama”, w ramach wojskowej akcji „Burza”.
14 listopada 2020
Zmarła Zofia Radecka ps. „Zocha” podczas Powstania Warszawskiego była łączniczka w Zgrupowaniu Batalionu „Oaza”.
10 lutego 2021
Zmarła Urszula Katarzyńska-Ballner ps. „Ula”. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką plutonu motorowego pod dowództwem Jana Kozubka ps. „Szczerba”, a później Batalionu „Zośka”.
26 kwietnia 2022
W wieku 93 lat zmarła Jadwiga Chruściel ps. „Kozaczek”, łączniczka Armii Krajowej. Była córką dowódcy Powstania Warszawskiego - generała Antoniego Chruściela ps. „Monter”.