Pomnik Łączniczki Armii Krajowej - Józefów

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Mazowieckie
Miejscowość:Józefów
Lokalizacja:ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3

OPIS:

Łączniczkom
Armii Krajowej

DZIENNIK HISTORII

22 marca 1905

Dziennik Historii Polski
W Gnieźnie urodziła się Maria Wiśniewska szarytka, łączniczka Armii Krajowej Obwodu Poznań- Łazarz.

2 września 1915

Dziennik Historii Polski
W Smoleńsku urodziła się Jadwiga Jankielewicz ps "Wisia", pracownica Oddziału VI Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej w wydziale kolportażu, a podczas powstania warszawskiego łączniczka w rejonie południowego Śródmieścia. Poległa 30 września 1944r. na ul. Kruczej 27.

24 czerwca 1916

Dziennik Historii Polski
W Białymstoku urodziła się Stanisława Gwoździej ps. „Sława” łączniczka Armii Krajowej. W pracę konspiracyjną zaangażowała się po zamordowaniu w Katyniu swojego narzeczonego porucznika 42. Pułku Piechoty Franciszka Majewskiego. Aresztowana została przez Niemców w lipcu 1942 roku. Zamordowana listopada 5 listopada 1942 roku w Białymstoku razem z 24 innymi Polakami.

13 kwietnia 1919

Dziennik Historii Polski
Urodziła się w Żydówku Halina Beisert ps. „Kasia". Była łączniczką Departamentu Informacji Delegatury Rządu, członkiem zespołu redakcyjnego i sekretarzem pisma „Rzeczpospolita Polska". Zginęła podczas Powstania Warszawskiego.

7 września 1919

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Ewa Matuszewska ps. „Mewa”. Harcerka służby sanitarnej Szarych Szeregów. Podczas powstania Warszawskiego, kierowniczka sanitariatu w pułku „Baszta”.

12 lipca 1920

Dziennik Historii Polski
W Krakowie urodziła się Maria Piechotka ps. „Marianna”, w czasie Powstania Warszawskiego łączniczka, która po jego zakończeniu trafiła, jako członkini personelu szpitalnego do obozu Stalag IV B Mühlberg.

22 czerwca 1922

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Janina Przysiężniak ps. „Jaga”. łączniczka i sanitariuszka AK. Żona mjr Franciszka Przysiężniaka. W 1945 aresztowana przez UB. Mimo że była w 7 miesiącu ciąży, torturowana w czasie przesłuchania. Została zastrzelona przed własnym domem 30 marca 1945.

30 czerwca 1923

Dziennik Historii Polski
Urodziła się pisarka, poetka i pedagog Teresa Sułowska-Bojarska ps. „Dzidzia”. Działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej. Była szyfrantką w I Oddziale Komendy Głównej. Na okres Powstania Warszawskiego otrzymała przydział do Wojskowej Służby Ochrony Powstania w składzie Pułku „Baszta” na Mokotowie.

6 lipca 1923

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Zofia Czekalska ps. „Sosenka” w czasie powstania była łączniczką w batalionie Chrobry II i pracowała w Centralnej Składnicy Aptecznej przy ulicy Siennej 41 przygotowując opatrunki i leki.

16 lutego 1927

Dziennik Historii Polski
Urodził się Lucyna Adamkiewicz ps. „Ewa” łączniczka Zgrupowania Chrobry I. Po upadku Powstania Warszawskiego, wieziona w dwóch niemieckich obozach śmierci: Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen.

9 czerwca 1928

Dziennik Historii Polski
Urodziła się we Lwowie harcerka Krystyna Niżyńska ps. „Krysia Zakurzona”. Łączniczka Armii Krajowej, sanitariuszka w powstaniu warszawskim.

10 marca 1931

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Maria Bartnik ps. „Diana”, łączniczka legendarnego batalionu „Parasol”. Walczyła na Woli i Starym Mieście. W konspiracji działała od kwietnia 1944 r. Zginęła w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 13 lat.

28 grudnia 1942

Dziennik Historii Polski
Policyjny Sąd Doraźny w Poznaniu wydał wyrok śmierci na 22 letnią Helenę Siekierską ps „Lusia" harcerkę, łączniczkę Związku Odwetu Związku Walki Zbrojnej Okręgu Armii Krajowej Poznań.

13 maja 1943

Dziennik Historii Polski
Do KL Auschwitz trafiła 19-letnia wówczas Anna Pawełczyńska, łączniczka Związku Walki Zbrojnej. W obozie znalazła się po 10-miesięcznym pobycie w areszcie Gestapo na warszawskim Pawiaku.

5 stycznia 1944

Dziennik Historii Polski
Przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie patrol policji niemieckiej zatrzymał, podczas przenoszenia poczty konspiracyjnej i zaszyfrowanych dokumentów, dwie łączniczki Armii Krajowej, 22-letnią Hannę Czaki ps. „Helena” (zdjecie) oraz Zofię Warzyńską ps. „Krystyna”.

17 marca 1944

Dziennik Historii Polski
W krematorium KL Auschwitz Niemcy spalili Helenę Płotnicką, łączniczkę Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, byłą salową szpitala w Oświęcimiu. Była jedną z głównych konspiratorek w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.

6 sierpnia 1944

Dziennik Historii Polski
Przy ul. Okopowej 41 w wyniku odniesionych ran zmarła sierż. Magdalena Morawska. Łączniczką dowódcy Zgrupowania „Radosław”. Zmarła tego samego dnia. Miała 22 lata.

6 sierpnia 1944

Dziennik Historii Polski
Zginęła w Powstaniu Warszawskim Krystyna Wańkowicz ps. „Anna”. Była łączniczką dowódcy batalionu „Parasol”.

16 sierpnia 1944

Dziennik Historii Polski
Podczas Powstania Warszawskiego zmarła w wyniku odniesionych ran, ciężko poparzona dzień wcześniej na skutek ostrzału lokalu sekretariatu Departamentu Informacji, łączniczka Departamentu Informacji Delegatury Rządu Halina Beisert ps. „Kasia". Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

31 sierpnia 1944

Dziennik Historii Polski
W zbombardowanym Pasażu Simonsa poległa Barbara Jamiołkowska ps. „Ara”. 14-letnia łączniczka, która za swój bohaterski udział w Powstaniu została dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

5 września 1944

Dziennik Historii Polski
W Powstaniu Warszawskim pod gruzami gmachu Poczty Głównej przy pl. Napoleona podczas niemieckiego bombardowania zginęła Teresa Maria Hulewicz. Była sanitariuszką i łączniczką w Batalionie „Kiliński” - 2. kompania „Szare Szeregi”.

26 września 1944

Dziennik Historii Polski
Poległa na Mokotowie w starciu z niemieckimi czołgami 21-letnia Kasia Borowińska, sanitariuszka i łączniczka z Powstania Warszawskiego. Odznaczona Krzyżem Walecznych

26 kwietnia 2001

Dziennik Historii Polski
W stolicy zmarła w wieku 89 lat Wanda Ossowska. Była pielęgniarką, sanitariuszką i żołnierzem Armii Krajowej. Działała jako łączniczka między Komendą Główną AK, a dowództwem Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej.

24 stycznia 2007

Dziennik Historii Polski
W wieku 91 lat zmarła aktorka Krystyna Feldman. Była żołnierzem Armii Krajowej, łączniczką która przenosiła nie tylko meldunki, ale również broń. Nękana przez Służbę Bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych. Wielokrotnie przeszukiwano Jej mieszkanie oraz kontrolowano korespondencję.

9 marca 2018

Dziennik Historii Polski
Zmarła Ewa Orzechowska ostatnia łącznika kanałowa Powstania Warszawskiego.

12 lipca 2020

Na wieczną wartę odeszła por. Alicję Wróblewską ps. „Baśka”. Żołnierz Armii Krajowej, łączniczka oraz sanitariuszka w Garnizonie Wilno. Brała udział w operacji „Ostra Brama”, w ramach wojskowej akcji „Burza”.

14 listopada 2020

Dziennik Historii Polski
Zmarła Zofia Radecka ps. „Zocha” podczas Powstania Warszawskiego była łączniczka w Zgrupowaniu Batalionu „Oaza”.

10 lutego 2021

Dziennik Historii Polski
Zmarła Urszula Katarzyńska-Ballner ps. „Ula”. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką plutonu motorowego pod dowództwem Jana Kozubka ps. „Szczerba”, a później Batalionu „Zośka”.

26 kwietnia 2022

Dziennik Historii Polski
W wieku 93 lat zmarła Jadwiga Chruściel ps. „Kozaczek”, łączniczka Armii Krajowej. Była córką dowódcy Powstania Warszawskiego - generała Antoniego Chruściela ps. „Monter”.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

8 Sierpnia
1863 (159 lat temu)
Pod niewielką wioską Żyrzyn na Lubelszczyźnie doszło do największego zwycięstwa polskich powstańców nad Rosjanami. Oddział pięciuset żołnierzy carskich został całkowicie rozbity, a w ręce Polaków wpadł skarb o wartości 200 tys. rubli.
1889 (133 lata temu)
Urodziła się pisarka Zofia Kossak-Szczucka, podczas II wojny światowej współtworzyła Front Odrodzenia Polski i Radę Pomocy Żydom „Żegota”.
1933 (89 lat temu)
Urodził się Zbigniew Madej ps. „Zbyszek”. Był łącznikiem batalionu NOW-AK „Gustaw”. Poległ 13 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 11 lat.
1943 (79 lat temu)
9 osobowy oddział Armii Krajowej pod dowództwem sierżanta Bolesława Kieresińskiego w okolicach wsi Łajszew Stary w województwie mazowieckim urządził zasadzkę na kolumnę samochodów żandarmerii niemieckiej. Czekającym na Niemców przez kilka godzin żołnierzom udało się po otwarciu ognia i obrzuceniu kolumny granatami bez poniesienia jakichkolwiek strat, zabić czterech Niemców.
1944 (78 lat temu)
Zapada decyzja o budowie „Kubusia”, samochodu pancernego. Budowa odbędzie się w warsztacie na rogu ulic Tamka i Topiel.
1944 (78 lat temu)
Z ogarniętej powstaniem Warszawy rozpoczęła nadawanie „Błyskawica” - radiostacja Armii Krajowej. Pierwsze słowa jakie można było usłyszeć brzmiały: „Halo, tu mówi Błyskawica! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32, 8 oraz 52, 1 m. Duch Warszawy jest wspaniały”
1952 (70 lat temu)
W Warszawie Najwyższy Sąd Wojskowy pod przewodnictwem podpułkownika Juliusza Krupskiego skazał na karę śmierci Mariana Orlika podpułkownika Wojska Polskiego, żołnierza 1. Pułku Piechoty Legionów w Wilnie, więźnia niemieckich obozów Lamsdorf, Braunschweig i Woldenberg, kawalera Krzyża Walecznych.
1981 (41 lat temu)
Zmarł żołnierz Legionów Polskich i POW gen. Stanisław Skwarczyński. Dowodził 1 Dywizją Piechoty Legionów w latach 1930-38, a podczas kampanii polskiej z 1939 roku był dowódcą grupy operacyjnej w Armii „Prusy”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone