13 maja 1901
Urodził się w Ołońcu oficer ZWZ-AK, bohater podziemia niepodległościowego Witold Pilecki, walczył zarówno z okupantem niemieckim jak i radzieckim, pragnąc przywrócić Polsce wolność. Zginął z rąk komunistów.
7 kwietnia 1931
Odbył się ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej.
26 sierpnia 1939
Zmobilizowany został podporucznik Witold Pilecki. Objął on dowództwo plutonu kawalerii 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. Pod jego dowództwem, w trakcie prowadzonych walk, ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty.
19 września 1940
W czasie wielkiej obławy w Warszawie Niemcy aresztowali ponad 2 tysiące mężczyzn. Wśród nich znalazł się rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zatrzymać, aby dotrzeć do KL Auschwitz w celu zebrania informacji na temat obozu.
18 marca 1941
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.
26 kwietnia 1943
W nocy z 26 na 27 kwietnia z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Przedostał się do obozu dobrowolnie w celu zebrania informacji na temat funkcjonowania tej „fabryki śmierci”.
8 maja 1947
Aresztowany został przez Urząd Bezpieczeństwa rotmistrz Witold Pilecki bohater walk z okupantem niemieckim i radzieckim.
3 marca 1948
Początek procesu przed Sądem Rejonowym w Warszawie rotmistrza Witolda Pileckiego oficera ZWZ-AK bohatera walki o niepodległą Polskę.
15 marca 1948
Rotmistrz Witold Pilecki został skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok na bohaterze walk z okupantami wykonano 25 maja 1948 roku.
25 maja 1948
Na oficerze ZWZ-AK, bohaterze walki o niepodległą Polskę Witoldzie Pileckim został wykonany wyrok śmierci w więzieniu mokotowskim w Warszawie.