Pomnik Husarii - Lublin

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Lubelskie
Miejscowość:Lublin
Lokalizacja:ul. Abramowicka

DZIENNIK HISTORII

27 czerwca 1581

Dziennik Historii Polski
W czasie polsko-rosyjskiej wojny o Inflanty, zaledwie 200-osobowa rota husarów polskich dowodzonych przez Marcina Kazanowskiego przez siedem godzin broniła Mohylewa, stawiając dzielnie czoła liczącym 30 tysięcy żołnierzy wojskom rosyjskim.

21 września 1610

Dziennik Historii Polski
Oddziały hetmana Żółkiewskiego weszły do Moskwy i przebywały tam w różnej liczebności do 26 października 1612 roku. Zajęły Kreml oraz dwie dzielnice: Kitajgorod i Biełgorad.

7 września 1621

Dziennik Historii Polski
Około 600 husarzy swoją szarżą rozbiło i spędziło z pola podczas bitwy pod Chocimiem około 10 tysięcy żołnierzy Imperium Osmańskiego.

25 czerwca 1629

Dziennik Historii Polski
W bitwie pod Trzcianą wojska hetmana Stanisława Koniecpolskiego rozbiły armię szwedzką króla Gustawa II Adolfa.

12 sierpnia 1654

Dziennik Historii Polski
W czasie wojny polsko-rosyjskiej wojska litewskie dowodzone przez hetmana Janusza Radziwiłła pokonały pod Szkłowem (obecnie Białoruś) wojska rosyjskie pod dowództwem kniazia Jurija Bogatyńskiego.

26 września 1660

Dziennik Historii Polski
Polska husaria rozgromiła wojska rosyjskie w bitwie pod Kutyszczami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż przeciwnik posiadał 25-krotną przewagę w liczbie żołnierzy.

29 lipca 1683

Dziennik Historii Polski
Król Jan III Sobieski na czele armii wyruszył z Krakowa pod oblegany Wiedeń. Nie czekając na sprzymierzone wojska litewskie, zabrał ze sobą 27 tysięcy żołnierzy sformowanych 25 chorągwi husarii. Trasa marszu prowadziła przez Śląsk, Morawy i Czechy.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Grudnia
1695 (327 lat temu)
Urodził się Andrzej Stanisław Załuski jeden z prekursorów oświecenia w Polsce. Był kanclerzem wielkim koronnym, biskupem krakowskim oraz mecenasem nauk.
1915 (107 lat temu)
Urodziła się kpt. Halina Jabłońska-Ter Oganian ps. „Barbara”, „Danuta”, „96” – działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, uczestniczka powstania warszawskiego, dama orderów Krzyża Walecznych i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.
1941 (81 lat temu)
Do Moskwy przyjechał generał Władysław Sikorski, podczas tego pobytu dwukrotnie spotkał się z Józefem Stalinem.
1941 (81 lat temu)
Zmarł Edward Rydz-Śmigły, który pełnił rolę Wodza Naczelnego podczas kampanii wrześniowej, był również marszałkiem Polski. Został pochowany pod swoim pseudonimem „Adam Zawisza” na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach.
1942 (80 lat temu)
Rozpoczęła się wizyta w USA generała Władysława Sikorskiego, podczas której spotkał się on z prezydentem Rooseveltem.
1943 (79 lat temu)
W okolicach ulic Puławskiej i Rakowieckiej oddział żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Tadeusza Jaegermanna przeprowadził zamach na niemiecki transport. Podczas akcji zabito pięciu funkcjonariuszy Schutzpolizei i jednego esesmana.
1944 (78 lat temu)
W Lublinie zakończył się trwający od 27 listopada 1944 roku proces niemieckich zbrodniarzy wojennych z obozu koncentracyjnego w Majdanku. Specjalny Sąd Karny skazał na karę śmierci 6 zbrodniarzy.
1946 (76 lat temu)
Sotnia UPA Burłaka napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim. Zabito 15 kobiet i dzieci. Tego samego dnia inne oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.
1963 (59 lat temu)
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zmarł 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim; uczestnik bitwy o Monte Cassino.
1981 (41 lat temu)
ZOMO spacyfikowało strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, trwający od 25 listopada. Studenci domagali się objęcia WOSP ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie wojskowym.
1993 (29 lat temu)
W Londynie w wypadku samochodowym zginął ppłk Kazimierz Falewicz ps.„Suwalski”, „Antoni”.Był artylerzystą Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie oficer Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone