29 września 1899
W Warszawie urodził się pułkownik Jan Rzepecki, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, komendant Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
27 października 1900
W Żytomierzu urodził się Franciszek Niepokólczycki. Pułkownik WP, podczas II wojny światowej był oficerem ZWZ-AK. W 1943 roku został zastępcą komendanta Kierownictwa Dywersji KG AK. W latach 1945-1946 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
23 marca 1940
We Lwowie NKWD aresztowało kilku członków Związku Walki Zbrojnej. Wśród aresztowanych byli Bronisław Brzezicki, ułan słynnego Pułku Ułanów Jazłowieckich, Roman Nitarski-członek Ochotniczych Oddziałów Obrony Lwowa, a także 27 letni Juliusz Chmielowski (zdjęcie) skarbnik Komendy Obwodu ZWZ.
14 lutego 1942
Generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, na jej czele stanął generał Stefan Rowecki ps. „Grot”
13 sierpnia 1942
Członkowie dywersyjnej komórki Armii Krajowej „Wachlarz” dowodzonej przez podpułkownika Jana Włodarkiewicza spalili most w Kobryniu (dzisiejsza Białoruś), zerwali tory kolejowe z Brześcia do Baranowiczów oraz spowodowali katastrofę kolejową na odcinku z Brześcia do Homla.
7 października 1942
Oddziały dywersyjne Armii Krajowej przeprowadziły Akcję „Wieniec”, której celem były drogi zaopatrzenia niemieckiej armii walczącej na froncie wschodnim. W wyniku akcji udało się zniszczyć tory na sześciu liniach wokół warszawskiego węzła kolejowego.
11 października 1942
W Radomiu Niemcy zamordowali 15 żołnierzy Armii Krajowej, którzy 19 września 1942 roku w Różkach koło Radomia podczas wymiany ognia z niemieckimi żandarmami zabili jednego z nich i ranili dwóch innych.
12 grudnia 1942
Dowódca Armii Krajowej Stefan Rowecki ps. „Grot” rozkazem nr 73 wprowadził zatwierdzony przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała broni Władysława Sikorskiego tekst przysięgi Armii Krajowej.
„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.”.
20 kwietnia 1943
Oddział egzekucyjny Armii Krajowej przeprowadził nieudany zamach na dowódcę policji i SS w Krakowie Friedricha Krugera.
31 maja 1943
W Jędrzejowie grupa bojowa żołnierzy Armii Krajowej działająca w składzie: Hieronim Piasecki ps. „Zola”, Zdzisław Kajderowicz ps. „Ryszard” i Witold Staszkiewicz ps. „Wituś” przeprowadziła udany zamach na życie plutonowego SS i kata ziemi jędrzejowskiej Helmuta Kappa.
1 czerwca 1943
Oddział Armii Krajowej pod dowództwem podporucznika Hieronima Miąca ps. „Korsarz” wspólnie z oddziałem partyzanckim Gwardii Ludowej dowodzonym przez „Miszkę Tatara” stoczył bój w obronie mieszkańców Józefowa na Roztoczu.
11 sierpnia 1943
Członkowie Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przechwycili niemiecki transport pieniędzy przewożony z Banku Emisyjnego. Udało się zdobyć na działania Armii Krajowej 105 milionów złotych.
12 sierpnia 1943
Oddział „Osa"-"Kosa” Kedywu KG AK zaatakował przy Placu Zamkowym transport pieniędzy wywożonych z Banku Emisyjnego, zdobyto około 106 milionów złotych.
8 października 1943
W Warszawie w kawiarni „Za kotarą” w akcji oddziału Armii Krajowej 993/W zginęli konfidenci gestapo Józef Staszauer i Jerzy Konarzewski oraz kilku volksdeutschów i Niemców powiązanych z konfidentami. Dokładna liczba ofiar jest nieznana.
31 maja 1944
Żołnierze Batalionów Chłopskich wraz z oddziałami AK zatopili na Wiśle (w okolicach Machowa woj. lubelskie) statek „Tannenberk” transportujący niemieckich żołnierzy.
22 czerwca 1944
Oddział Armii Krajowej „Wybranieccy” pod dowództwem ppor. Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz” zdobył i opróżnił niemieckie magazyny w Chmielniku na Kielecczyźnie.
8 września 1944
Odbyła się bitwa 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami w okolicach rezerwatu Czerwone Bagno na Podlasiu. Partyzanci kompletnie rozbili siły niemieckie.
29 stycznia 1945
Powstała konspiracyjna organizacja niepodległościowa „Nie”, na jej czele stanął generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”.
2 września 1945
Zostało założone w stolicy konspiracyjne Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, na jego czele stanął pułkownik Jan Rzepecki.
16 kwietnia 1946
W Sulisławicach w województwie świętokrzyskim został wykonany wyrok śmierci przez patrol Straży Rady WiN Tarnobrzeg na tamtejszym współpracowniku NKWD Mieczysławie Mazurze.
13 września 1946
W Rzeszowie agenci Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Kazimierza Dziekońskiego ps. „Pistolet” podporucznika, byłego żołnierza Armii Krajowej, szefa straży Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
4 stycznia 1947
Początek procesu członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, oskarżono m.in. pułkownika Jana Rzepeckiego.
5 stycznia 1947
Prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pułkownik Wincenty Kwieciński został aresztowany przez UB.
12 stycznia 1947
W Kolonii Łuszczów oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod dowództwem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” stoczył potyczkę z patrolem MO i ORMO. Kpt. „Uskok” został ranny w nogę. Zginął 1 funkcjonariusz MO i 4 ORMO.
3 lutego 1947
Ogłoszono wyroki dla przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Marian Gołębiowski skazany został na karę śmierci, a pozostali na kary więzienia wahające się od 2 do 12 lat.
11 sierpnia 1947
Początek procesu władz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na ławie oskarżonych zasiedli m.in pułkownik Franciszek Niepokólczycki i działacze PSL Karol Buczek i Stanisław Mierzwa.
10 września 1947
Koniec procesu działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Osiem osób skazano na śmierć, wśród nich komendanta WiN płk. Franciszka Niepokólczyckiego.
23 lutego 1949
Grupa żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość dowodzona przez Zbigniewa Zarębskiego ps. "Kanciarz" napadła na kasę Gminnej Spółdzielni Samopomocy Chłopskiej w Tyszowcach w województwie lubelskim. Udało się zdobyć gotówkę w kwocie dwa i pół miliona złotych, podczas akcji ranny został milicjant Wawrzyniec Hałasa.
5 października 1950
Przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zapadło siedem wyroków śmierci.
6 października 1951
Zginął w Zbereżu w walce z komunistami ppor. Edward Taraszkiewicz ps. „Żelazny” ostatni dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa.
7 września 1952
W warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na Janie Kmiołku działaczu podziemia antykomunistycznego, byłym żołnierzu Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej Obwodu Pułtusk, członku zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
17 sierpnia 1953
116 osób związanych ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość zostało aresztowanych przez władze komunistyczne.