Miejsce pamięci ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady - Lublin

Autor zdjęć: Mirosław Sławiński
Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Lubelskie
Miejscowość:Lublin
Lokalizacja:ul. Fabryczna 19

OPIS:

AUSCHWITZ

CYWILIZACJA ŚMIERCI

Totalitarne nazistowskie Niemcy (1933-1945) stworzyły system obozów koncentracyjnych, pracy oraz zagłady. Obozy koncentracyjne utworzone na terenie Niemiec i państw okupowanych były miejscami odosobnienia, pracy niewolniczej i masowego wyniszczania osób uznanych przez Trzecią Rzeszę za wrogie, niepożądane lub zbędne. Celem obozów zagłady, zlokalizowanych na okupowanych ziemiach polskich było natychmiastowe uśmiercanie przywożonych do nich ludzi: Żydów i Romów.

Pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny powstał tuż po dojściu nazistów do władzy w 1933 r. w Dachau w Niemczech. Na nim wzorowano późniejsze obozy. Pierwszymi więźniami i ofiarami byli Niemcy, przeciwnicy polityczni, świadkowie Jehowy, homoseksualiści, a po 1938 r., także obywatele z zajętych lub okupowanych przez Trzecią Rzeszę państw. Do końca wojny przez Dachau i jego podobozy przeszło ponad 200 tys. osób; 2/3 z nich to byli więźniowie polityczni, w tym wielu katolickich księży oraz blisko 1/3 Żydów. Śmierć poniosło 41,5 tys. osób.

Z kolei największym nazistowskim obozem łączącym funkcję obozu koncentracyjnego, pracy i zagłady był, powstały w 1940 r. na ziemiach polskich wcielonych do Trzeciej Rzeszy, obóz Auschwitz-Birkenau. Składał się z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Do Auschwitz-Birkenau zostało wywiezionych co najmniej 1,3 mln ludzi, w tym 1,1 mln Żydów, ok. 140-150 tys. Polaków, ok. 23 tys. Romów, ok. 15 tys. sowieckich jeńców wojennych oraz ok. 25 tys. więźniów innych narodowości. W sumie obóz pochłonął przynajmniej 1,1 mln istnień ludzkich: w tym ok. 960 tys. Żydów mordowanych w Birkenau od 1942 r., oraz 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Cyganów, 15 tys. jeńców sowieckich i 10-15 tys. więźniów innych narodowości.

Na Lubelszczyźnie w 1941 r. Niemcy utworzyli natomiast Koncentrationslager Lublin potocznie zwany Majdankiem. Pierwszymi ofiarami byli jeńcy sowieccy. Potem do obozu wysyłani byli głównie Polacy i Żydzi oraz Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Przedstawiciele innych narodów stanowili niewielki odsetek ogółu więźniów. (m.in. Francuzi, Niemcy). Obóz pełnił nie tylko funkcję obozu jenieckiego i koncentracyjnego, ale także stał się miejscem eksterminacji ludności żydowskiej. Był również wykorzystywany jako obóz karno-przejściowy dla polskiej ludności wiejskiej. Na Majdanku życie straciło 80 tys. ludzi, w tym 60 tys. Żydów.

Pamięci ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady 1933 - 1945

"...starłeś nas na proch w miejscu szakali i okryłeś nas mrokiem. Lecz to z Twego powodu ciągle nas mordują, mają nas za owce na rzeź przeznaczone. Ocknij się! Dlaczego śpisz, Panie? Przebudź się! Nie odrzucaj na zawsze! Dlaczego ukrywasz Twoje oblicze, zapominasz o nędzy i ucisku naszym? Albowiem dusza nasza pogrążyła się w prochu, a ciało przywarło do ziemi. Powstań, przyjdź nam na pomoc i wyzwól nas przez swą łaskawość!"
(Ps 44, 20.23 27)

Na tym miejscu przychodzą na myśl także i ci, którzy byli sprawcami. Myślimy i o nich, myślimy w tym duchu, w którym myślał Chrystus konający na Krzyżu, i oddajemy ich także sprawiedliwości Bożej i Bożemu miłosierdziu. Ale niech pamiętają wszyscy, niech to będzie memento dla wszystkich pokoleń, że człowiek nie może stać się dla człowieka katem, że musi pozostać dla człowieka bratem.
bł. Jan Paweł II  
Majdanek, 9 czerwca 1987 r.

Mówić w tym miejscu kaźni i niezliczonych zbrodni przeciwko Bogu i człowiekowi, nie mających sobie równych w historii, jest rzeczą prawie niemożliwą, a szczególnie trudna i przygnębiająca dla chrześcijanina, dla papieża, który pochodzi z Niemiec. W miejscu takim jak to, brakuje słów, a w przerażającej ciszy serce woła do Boga: "Panie, dlaczego milczałeś? Dlaczego na to przyzwoliłeś?" W tej ciszy chylimy czoło przed niezliczoną rzeszą ludzi, którzy tu cierpieli i zostali zamordowani. Cisza ta jest jednak głośnym wołaniem o przebaczenie i pojednanie, modlitwą do żyjącego Boga, aby na to nie pozwolił nigdy więcej.
Benedyk XVI  
Auschwitz - Birkenau, 28 maja 2006 r.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Września
1620 (404 lata temu)
Rozpoczęła się bitwa pod Cecorą, w której wojska polskie starły się z armią turecką.
1655 (369 lat temu)
Pod Żarnowem odbyła się bitwa, w której wojska polskie Jana Kazimierza zostały pokonane przez oddziały szwedzkie Gustawa Otto Soenbecka. Zwycięstwo umożliwiło Szwedom kontynuację marszu na południe Polski.
1918 (106 lat temu)
Komitet Narodowy Polski w Paryżu mianował gen. Józefa Hallera na funkcję dowódcy Armii Polskiej we Francji.
1920 (104 lata temu)
W czasie wojny polsko-bolszewickiej miała miejsce bitwa pod Dytiatynem w Małopolsce. Przeciwko sobie stanęły 13 Pułk Piechoty, 8 Brygada Artylerii, a po stronie rosyjskiej 8 Dywizja Kawalerii,123 Brygada Strzelców i 366 Pułk Strzelców. Heroiczna walka Polaków pozwoliła na zatrzymanie na jeden dzień ofensywy wojsk radzieckich.
1930 (94 lata temu)
Na rozkaz Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się pacyfikacja Małopolski Wschodniej, wywołana akcjami sabotażowymi i terrorystycznymi Ukraińskiej Organizacji Wojskowej.
1939 (85 lat temu)
Podczas trwającej bitwy nad Bzurą w okolicach Sochaczewa 17 pułk artylerii lekkiej zatrzymuje natarcie niemieckiej 4 dywizji pancernej, niszcząc 22 czołgi i samochody pancerne.
1939 (85 lat temu)
Nieudany szturm wojsk niemieckich na twierdzę w Brześciu nad Bugiem.
1939 (85 lat temu)
Armia „Małopolska” zadała ciężkie straty elitarnemu pułkowi SS „Germania” pod Jaworowem.
1939 (85 lat temu)
Pod Koziejówką w okolicach Lubaczowa poległ generał Józef Kustroń, dowódca 21. Dywizji Piechoty Górskiej.
1944 (80 lat temu)
W wieku 21 lat w Powstaniu Warszawskim zginęła (dzień po swoim ukochanym Andrzeju Romockim ps. „Morro”) trafiona w głowę, niosąc jedzenie dla kolegów leżących w piwnicach Lidia Daniszewska ps. „Lidka” sanitariuszka batalionu „Zośka”. Odznaczona dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
1988 (36 lat temu)
W podwarszawskiej Magdalence rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli władz PRL, opozycji i Episkopatu.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone