Mogiła zbiorowa zamordowanych przez Niemców - Kajetanowice

Autor zdjęć: Tomasz Wroński
Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Łódzkie
Miejscowość:Kajetanowice
Lokalizacja:ul. Wolności/Słoneczna

OPIS:

PAMIĘCI SPOCZYWAJĄCYCH TUTAJ
76 MIESZKAŃCÓW KAJETANOWIC
ZAMORDOWANYCH 6 WRZEŚNIA 1939 R.
PRZEZ NIEMIECKIEGO NAJEŹDŹCĘ
WIECZNY ODPOCZYNEK
RACZ IM DAĆ PANIE

Zbrodnia w miejscowości Kajetanowice jest symbolem cierpienia i terroru na polskiej wsi podczas II Wojny Światowej. Bardzo wiele zrobili polscy chłopi dla podtrzymania wartości narodowych i jak wiele za to wycierpieli. Chłopi walczyli, żywili miasta i dawali schronienie, za co zapłacili wielką cenę. W trakcie II wojny światowej spacyfikowano 817 miejscowości znajdujących się w obecnych granicach Polski, w tym 84 takich, w których zniszczona została w całości lub w większej części zabudowa i wymordowani czy to wszyscy mężczyźni, czy też cała ludność, bez względu na wiek i płeć. Pacyfikacja wsi Kajetanowice była jedna z pierwszych w czasie trwania II Wojny Światowej. Najwięcej spacyfikowanych wsi było w 1944 roku, wtedy jak hitlerowcy wiedzieli już, że przegrywają wojnę. Wycofując się, niszczyli wszystko, palili całe miejscowości. W nocy z 5 na 6 września 1939 roku  w miejscowości Kajetanowice doszło wówczas do gwałtownej wymiany strzałów, która nie spowodowała jednak żadnych ofiar w ludziach (batalion stracił tylko dwa konie). W oficjalnych meldunkach za przyczynę strzelaniny uznano atak polskich partyzantów, którzy jakoby mieli urządzić zasadzkę na niemieckich żołnierzy i ostrzelać ich od strony wsi i pobliskiego lasu. W owym czasie nie istniał jednak w Polsce masowy ruch oporu. Wieś oświetlono rakietami, po czym żołnierze wkroczyli w szyku bojowym. Mieszkańcom zabroniono opuszczać domy, jednak chwilę później Niemcy przystąpili do palenia i ostrzeliwania zabudowań. Otwierano również ogień do uciekających w panice mieszkańców. Miały miejsce wypadki, gdy Niemcy nie pozwalali na wyciągniecie dzieci lub starców z płonących budynków. Jeden ze świadków słyszał żołnierza mówiącego, że „Polaków trzeba tu wymordować od kołyski”. Tej nocy wieś Kajetanowice licząca około 215 mieszkańców została doszczętnie spalona. Zdaniem Barbary Bojarskiej w płomieniach lub od niemieckich kul zginęło ok. 80 osób – z czego 17 miało pochodzić spoza Kajetanowic, osoby te pochodziły z Częstochowy. Niemcy zamordowali jedną trzecią mieszkańców, a także spalili 47 budynków mieszkalnych, 62 budynki gospodarcze oraz 117 sztuk bydła. Według naocznych świadków pozostał tylko jeden budynek mieszkalny. Po zakończeniu masakry ofiary pogrzebano w zbiorowej mogile, którą wykopano na środku osady.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

20 Marca
1241 (784 lata temu)
W czasie pierwszego najazdu mongolskiego na Polskę miała miejsce bitwa pod Raciborzem. Wojska księcia opolsko-raciborskiego Mieszka II Otyłego rozgromiły oddziały mongolskie próbujące przeprawić się na lewy brzeg Odry.
1673 (352 lata temu)
Zmarł, przeor zakonu paulinów na Jasnej Górze i organizator obrony klasztoru przed najazdem Szwedów w 1655 roku, ojciec Augustyn Kordecki.
1895 (130 lat temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”. Był jednym z bohaterów walk o niepodległą Polskę. Został skazany na śmierć i zamordowany przez władze komunistyczne.
1919 (106 lat temu)
Przyjechał do Polski z Francji pierwszy pociąg wiozący żołnierzy 1 Dywizji Strzelców Armii generała Józefa Hallera.
1921 (104 lata temu)
Odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku, głosował w nim około 1,2 miliona osób. Niecałe 60 procent opowiedziało się za przyłączeniem ziem do Niemiec.
1923 (102 lata temu)
Zmarł we Lwowie Polski Święty Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski. Wybitny duszpasterz, polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca polskich spraw na Kresach Wschodnich. Wielki patriota, któremu zależało na Wolnej Polsce.
1942 (83 lata temu)
W więzieniu Plötzensee w Berlinie Niemcy zgilotynowali Mścisława Frankowskiego, powstańca wielkopolskiego, działacza Stronnictwa Narodowego i współzałożyciela Narodowej Organizacji Bojowej. Więziony był w: poznańskim Forcie VII, Wronkach, Elblągu i Berlinie.
1942 (83 lata temu)
W Zgierzu Niemcy rozstrzelali 100 Polaków, a 300 innych wywieźli do obozów koncentracyjnych. Ta największa akcja eksterminacyjna przeprowadzona na terenie zarządzanego przez SS-Brigadeführera Arthura Greisera Kraju Warty była odwetem za zastrzelenie przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego dwóch funkcjonariuszy Gestapo.
1942 (83 lata temu)
Na werandzie warszawskiej cukierni Lardellego, przy ul. Polnej, harcerz Szarych Szeregów Maciej Dawidowski, ps. „Alek”, po raz pierwszy w okupowanej polsce namalował Kotwicę – symbol Polski Walczącej.
1948 (77 lat temu)
Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał na trzykrotną karę śmierci Antoniego Trzeplę ps. „Krakus” członka ZWZ-AK, żołnierza oddziału dywersyjnego dowodzonego przez Zdzisława Baszaka, ps. „Pirat”, kierownika placówki stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość w Przybysławicach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone