Mogiła zbiorowa zamordowanych przez Niemców - Kajetanowice

Autor zdjęć: Tomasz Wroński
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Łódzkie
Miejscowość:Kajetanowice
Lokalizacja:ul. Wolności/Słoneczna

OPIS:

PAMIĘCI SPOCZYWAJĄCYCH TUTAJ
76 MIESZKAŃCÓW KAJETANOWIC
ZAMORDOWANYCH 6 WRZEŚNIA 1939 R.
PRZEZ NIEMIECKIEGO NAJEŹDŹCĘ
WIECZNY ODPOCZYNEK
RACZ IM DAĆ PANIE

Zbrodnia w miejscowości Kajetanowice jest symbolem cierpienia i terroru na polskiej wsi podczas II Wojny Światowej. Bardzo wiele zrobili polscy chłopi dla podtrzymania wartości narodowych i jak wiele za to wycierpieli. Chłopi walczyli, żywili miasta i dawali schronienie, za co zapłacili wielką cenę. W trakcie II wojny światowej spacyfikowano 817 miejscowości znajdujących się w obecnych granicach Polski, w tym 84 takich, w których zniszczona została w całości lub w większej części zabudowa i wymordowani czy to wszyscy mężczyźni, czy też cała ludność, bez względu na wiek i płeć. Pacyfikacja wsi Kajetanowice była jedna z pierwszych w czasie trwania II Wojny Światowej. Najwięcej spacyfikowanych wsi było w 1944 roku, wtedy jak hitlerowcy wiedzieli już, że przegrywają wojnę. Wycofując się, niszczyli wszystko, palili całe miejscowości. W nocy z 5 na 6 września 1939 roku  w miejscowości Kajetanowice doszło wówczas do gwałtownej wymiany strzałów, która nie spowodowała jednak żadnych ofiar w ludziach (batalion stracił tylko dwa konie). W oficjalnych meldunkach za przyczynę strzelaniny uznano atak polskich partyzantów, którzy jakoby mieli urządzić zasadzkę na niemieckich żołnierzy i ostrzelać ich od strony wsi i pobliskiego lasu. W owym czasie nie istniał jednak w Polsce masowy ruch oporu. Wieś oświetlono rakietami, po czym żołnierze wkroczyli w szyku bojowym. Mieszkańcom zabroniono opuszczać domy, jednak chwilę później Niemcy przystąpili do palenia i ostrzeliwania zabudowań. Otwierano również ogień do uciekających w panice mieszkańców. Miały miejsce wypadki, gdy Niemcy nie pozwalali na wyciągniecie dzieci lub starców z płonących budynków. Jeden ze świadków słyszał żołnierza mówiącego, że „Polaków trzeba tu wymordować od kołyski”. Tej nocy wieś Kajetanowice licząca około 215 mieszkańców została doszczętnie spalona. Zdaniem Barbary Bojarskiej w płomieniach lub od niemieckich kul zginęło ok. 80 osób – z czego 17 miało pochodzić spoza Kajetanowic, osoby te pochodziły z Częstochowy. Niemcy zamordowali jedną trzecią mieszkańców, a także spalili 47 budynków mieszkalnych, 62 budynki gospodarcze oraz 117 sztuk bydła. Według naocznych świadków pozostał tylko jeden budynek mieszkalny. Po zakończeniu masakry ofiary pogrzebano w zbiorowej mogile, którą wykopano na środku osady.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

23 Kwietnia
997 (1027 lat temu)
Patron Polski święty Wojciech został zamordowany.
1910 (114 lat temu)
Został zarejestrowany we Lwowie przez władze austriackie Związek Strzelecki.
1932 (92 lata temu)
Urodził się w Wawrze Rafał Gan-Ganowicz, dziennikarz, polski żołnierz RP na uchodźstwie korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, najsłynniejszy polski najemnik. Zmarł w Lublinie w 2002 roku.
1935 (89 lat temu)
Konstytucja kwietniowa oddająca władzę w ręce prezydenta i rządu została podpisana przez Ignacego Mościckiego.
1942 (82 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali Władysława Karasia ps. „Czarny” kapitana administracji Wojska Polskiego, oficera polskiego wywiadu wojskowego, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.
1943 (81 lat temu)
W Wielki Piątek w Janowej Dolinie (obecnie Ukraina) połączone oddziały UPA, dezerterów ukraińskiej policji i ukraińskich chłopów dokonały mordu na Polakach.Masakry dokonano nożami, siekierami, kulami z broni palnej, ofiary palono żywcem, dzieci nabijano na pale. Zamordowano w ten sposób około 600 osób.
1944 (80 lat temu)
Zmarł w Warszawie płk/gen. bryg. NSZ Tadeusz Kurcyusz ps. „Fiszer”. Od 1 sierpnia 1943 roku był Dowódcą Narodowych Sił Zbrojnych i pełnomocnikiem AK ds. scalenia z NSZ. Urodził się 15 października 1881 w Warszawie.
1989 (35 lat temu)
Zmarł kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej Stefan Korboński. Pełnił również funkcję Delegata Rządu na Kraj.
2024 ()
W wieku 97 lat zmarł Anatoliusz Bukowski ps. „Bocian”. Uczestnik Powstania Warszawskiego, podczas którego walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek