Trwa wczytywanie danych...

MIEJSCA PAMIĘCI

Tablica upamiętniająca Romana Dmowskiego - Bydgoszcz

Tablica upamiętniająca Romana Dmowskiego - Bydgoszcz
MASZ ZDJĘCIA Z TEGO MIEJSCA?
WYŚLIJ JE DO NAS

Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 9

9 sierpnia 1864 Urodził się współtwórca niepodległej Polski, ideolog polskiego nacjonalizmu i przywódca obozu narodowego Roman Dmowski. Brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., autor „Myśli nowoczesnego Polaka”.
1 kwietnia 1893 Roman Dmowski przekształcił Ligę Polską w Ligę Narodową.
15 sierpnia 1917 Powstał Komitet Narodowy Polski w Lozannie na jego czele stanął Roman Dmowski.
29 stycznia 1919 Roman Dmowski, jako delegat Polski na konferencji pokojowej w Wersalu, wygłosił exposé w języku angielskim i francuskim, przekonując Radę Dziesięciu (premierów i ministrów spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii) do polskich postulatów terytorialnych.
4 grudnia 1926 Pod przewodnictwem Romana Dmowskiego w Poznaniu odbył się inauguracyjny zjazd Obozu Wielkiej Polski, na którym ogłoszono deklarację programową. Powstanie OWP miało na celu zjednoczenie prawicowych przeciwników sanacji i oddziaływanie na społeczeństwo w duchu idei narodowej.
2 stycznia 1939 W Drozdowie pod Łomżą zmarł Roman Dmowski przywódca obozu narodowego, współtworzył niepodległą Polskę. Był również głównym twórca ideologii polskiego nacjonalizmu.
7 stycznia 1939 W Warszawie odbył się pogrzeb Romana Dmowskiego założyciela, przywódcy i czołowego ideologa Narodowej Demokracji, pisarza politycznego, delegata polskiego na konferencję paryską w 1919 roku i sygnatariusza traktatu wersalskiego.

INNE MIEJSCA W MIEJSCOWOŚCI