Pomnik ofiar zbrodni Katyńskiej - Wrocław

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Dolnośląskie
Miejscowość:Wrocław
Lokalizacja:ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 5

OPIS:

Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 r. na wschodnie tereny Polski bez wypowiedzenia wojny w niewoli znalazły się tysiące Polaków.

W obozach jenieckich: KOZIELSK, OSTACZKÓW, STAROBIELSK więziono zawodową kadrę mundurową wszystkich formacji i stopni (w tym 1 admirała i 12 generałów), jak i również oficerów rezerwy, a wśród nich:

  • 8 posłów do Sejmu i Senatorów RP
  • 45 duchownych różnych wyzwań
  • 450 prawników
  • 650 inżynierów
  • 770 profesorów i nauczycieli
  • 920 lekarzy, farmaceutów, weterynarzy
  • światowej sławy przestawicieli nauki, artystów, ludzi pióra, polityków, bankowców, przemysłowców, ziemian, dyplomatów, przedstawicieli administracyji państwowej, instruktorów harcerskich, znanych sportowców i innych.

Od marca do maja 1940 r. jeńcy z tych obozów zostali bez sądu rozstrzelani przez NKWD. Miejscami zbrodni są: KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW.

Pomnik usytuowany jest na powierzchni 380 m2. Założeniem przestrzennym jest krzyż utworzony z szarej kostki granitowej. Liczba kostek odpowiada liczbie zamordowanych (ponad 22 tysiące). Cztery postumenty tworzą symboliczny grobowiec. Na północnym postumencie wykryte są nazwy miejsc zbrodni: KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW, na południowym - nazwy obozów: KOZIELSK, OSTACZKÓW, STAROBIELSK.

W centrum grobowca, na symbolicznej mogile rzeżba PIETA KATYŃSKA ukazana jako MATKA-OJCZYZNA opłakująca zamordowanych synów. Nad całością od strony wschodniej góruje najwyższy postumeny, mający wyraz z rzeźbą ANIOŁA ŚMIERCI 7 metrów wysokości.

Bolejąca Matka kierująca wzrok ku Aniołowi Śmierci zdaje się pytać o sens tej zbrodni. Anioł, jakby w odpowiedzi, wskazuje mieczem z gwiazdą NKWD na umieszczoną niżej inskrypcję w języku polskim.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek