Pomnik ofiar zbrodni Katyńskiej - Wrocław

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Dolnośląskie
Miejscowość:Wrocław
Lokalizacja:ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 5

OPIS:

Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 r. na wschodnie tereny Polski bez wypowiedzenia wojny w niewoli znalazły się tysiące Polaków.

W obozach jenieckich: KOZIELSK, OSTACZKÓW, STAROBIELSK więziono zawodową kadrę mundurową wszystkich formacji i stopni (w tym 1 admirała i 12 generałów), jak i również oficerów rezerwy, a wśród nich:

  • 8 posłów do Sejmu i Senatorów RP
  • 45 duchownych różnych wyzwań
  • 450 prawników
  • 650 inżynierów
  • 770 profesorów i nauczycieli
  • 920 lekarzy, farmaceutów, weterynarzy
  • światowej sławy przestawicieli nauki, artystów, ludzi pióra, polityków, bankowców, przemysłowców, ziemian, dyplomatów, przedstawicieli administracyji państwowej, instruktorów harcerskich, znanych sportowców i innych.

Od marca do maja 1940 r. jeńcy z tych obozów zostali bez sądu rozstrzelani przez NKWD. Miejscami zbrodni są: KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW.

Pomnik usytuowany jest na powierzchni 380 m2. Założeniem przestrzennym jest krzyż utworzony z szarej kostki granitowej. Liczba kostek odpowiada liczbie zamordowanych (ponad 22 tysiące). Cztery postumenty tworzą symboliczny grobowiec. Na północnym postumencie wykryte są nazwy miejsc zbrodni: KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW, na południowym - nazwy obozów: KOZIELSK, OSTACZKÓW, STAROBIELSK.

W centrum grobowca, na symbolicznej mogile rzeżba PIETA KATYŃSKA ukazana jako MATKA-OJCZYZNA opłakująca zamordowanych synów. Nad całością od strony wschodniej góruje najwyższy postumeny, mający wyraz z rzeźbą ANIOŁA ŚMIERCI 7 metrów wysokości.

Bolejąca Matka kierująca wzrok ku Aniołowi Śmierci zdaje się pytać o sens tej zbrodni. Anioł, jakby w odpowiedzi, wskazuje mieczem z gwiazdą NKWD na umieszczoną niżej inskrypcję w języku polskim.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Kwietnia
1809 (215 lat temu)
Pod Raszynem doszło do nierozstrzygniętej bitwy pomiędzy Austrią, a wojskami polskimi. Armia Austriacka pomimo ogromnej przewagi liczebnej nie zdołała przełamać wojsk dowodzonych przez księcia Józefa Poniatowskiego.
1919 (105 lat temu)
Podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej wojsko polskie zajęło Wilno.
1942 (82 lata temu)
W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” rozwiesili w Warszawie około 2 tys. rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.
1943 (81 lat temu)
Wybuchło powstanie w getcie warszawskim zorganizowane przez Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW).
1946 (78 lat temu)
W nocy z 19 na 20 skoncentrowane oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego w liczbie ok. 200 partyzantów, którymi dowodził por. Jan Rogulka ps. „Grot” (zdjęcie), zdobyły areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku. Uwolniono ponad 50 aresztowanych. Pojmano 8 żołnierzy sowieckich, których następnie rozstrzelano w kompleksie leśnym Graby.
1997 (27 lat temu)
Zmarła pierwsza kobieta generał w historii polskiej wojskowości Maria Wittek. W okresie od września 1939 do stycznia 1945 roku na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej SZP-ZWZ-AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek