Krzyż upamiętniający zbrodnię w Katyniu oraz katastrofę pod Smoleńskiem - Wrocław

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Dolnośląskie
Miejscowość:Wrocław
Lokalizacja:ul. Smętna 17-19

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Września
1610 (413 lat temu)
Oddziały hetmana Żółkiewskiego weszły do Moskwy i przebywały tam w różnej liczebności do 26 października 1612 roku. Zajęły Kreml oraz dwie dzielnice: Kitajgorod i Biełgorad.
1895 (128 lat temu)
Urodził się Tadeusz Danilewicz, major, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), komendant główny Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).
1912 (111 lat temu)
Krakowie urodził się kpt. Jan Dubaniowski ps. „Szarotka”, „Wycior”, „Salwa”, oficer Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i dowódca sprawnie zorganizowanego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych „Żandarmeria”.
1914 (109 lat temu)
Z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski uroczyste pożegnanie żołnierzy, które było manifestacją polskości nastąpiło na Rynku. Liczący ponad 400 ochotników oddział dotarł do Mszany Dolnej, gdzie dołączył do II Brygady Legionów Polskich.
1914 (109 lat temu)
Rozwiązany został Legion Wschodni , a część jego żołnierzy w sile pułku dowodzonego przez Józefa Hallera, została włączona do Legionu Zachodniego, dając początek 3. Pułkowi Piechoty Legionów Polskich. Stał się on zalążkiem późniejszej II Brygady Legionów.
1920 (103 lata temu)
Rozpoczęła się konferencja pokojowa w Rydze po zakończonej wojnie polsko-bolszewickiej.
1939 (84 lata temu)
Strzegący dostępu do Warszawy 1. batalion 30. Pułku Strzelców Kaniowskich powstrzymał w rejonie wsi Palcówka i Młocin zaciekłe natarcia przeważających sił niemieckich. Wiążąc przez kilka godzin oddziały wroga, umożliwił resztkom wojsk gen. Tadeusza Kutrzeby przebicie się do obleganej przez Niemców Warszawy.
1939 (84 lata temu)
Pod Chodorowem wraz z innymi oficerami zamordowany przez rozstrzelanie został legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920, ppor. rez. Władysław Kowalski. Był piłkarzem WKS Warszawa i Wisły Kraków. Czterokrotnie wystąpił w drużynie reprezentacji Polski.
1939 (84 lata temu)
Rozpoczęła się obrona Palmir, których celem była obrona znajdujących się tam polskich składów amunicyjnych. Liczące 600 żołnierzy polskie siły w składzie 68 i 69 Pułku Piechoty, 17 Dywizji Piechoty i I Batalionu 14 Dywizji Piechoty zostały zaatakowane przez 29 niemiecką Dywizję Piechoty Zmotoryzowanej oraz dwie dywizje lekkie. Wobec zdecydowanej przewagi wroga generał Mikołaj Bołtuć wydał rozkaz zaprzestania obrony składnicy.
1939 (84 lata temu)
Po dwudniowych walkach, w których wojska sowieckie straciły kilkadziesiąt czołgów i kilkuset żołnierzy, skapitulowała obrona Grodna. W zemście Sowieci i bojówki żydowsko - komunistyczne dopuszczają się zbiorowych mordów na ludności polskiej i jeńcach wojennych.
1940 (83 lata temu)
W wyniku łapanki do KL Auschwitz trafił Jan Redzej ps. „Ostrowski”, porucznik Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej. Otrzymał numer 5430. Działał w zorganizowanym przez rotmistrza Witolda Pileckiego tajnym Związku Organizacji Wojskowej. Z Auschwitz uciekł razem z Pileckim i Edwardem Ciesielskim w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
1941 (82 lata temu)
Piloci służący w 308 „Krakowskim” Dywizjonie Myśliwskim dokonali nad brytyjskim niebem zestrzelenia 5 niemieckich myśliwców.
1942 (81 lat temu)
Niemcy zakończyli wielką akcję likwidacyjną w warszawskim getcie, rozpoczętą 22 lipca 1942 roku. Podczas niej ponad 250 tysięcy Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince, a 11 tysięcy skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tysięcy osób.
1944 (79 lat temu)
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego została zrzucona w holenderskiej miejscowości Driel. Wzięła udział w największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej - pod kryptonimem „Market-Garden”.
1946 (77 lat temu)
We wsi Kosowo powiat Świecie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymali kapitana Zenona Jachymka. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej i działaczem podziemia antykomunistycznego.
1964 (59 lat temu)
W Rzymie zmarł Józef Gawlina. Był Biskupem Polowy Wojska Polskiego w stopniu generał dywizji. Po wojnie Opiekun Emigracji Polskiej. Kawaler krzyża srebrnego Virtuti Militari.
2002 (21 lat temu)
Zmarł Andrzej Miłosz, reżyser filmów dokumentalnych, żołnierz ZWZ-AK, uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek