Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy

Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy
  • Autor: Tadeusz M. Płużański

  • Rok wydania: 2015
  • Okładka: Miękka
  • Liczba stron: 400
  • ISBN: 9788380790063

OPIS:

Rotmistrz Witold Pilecki był dowódcą mojego ojca Tadeusza Płużańskiego. Razem konspirowali, w tym samym więzieniu znosili tortury komunistycznych oprawców. Ojca wypuszczono po 9 latach (73 dni przesiedział w celi śmierci), do końca swoich dni nazywał dowódcę „świętym polskiego patriotyzmu”.

Rotmistrz nigdy się nie poddał, nie dał się złamać w ubeckim śledztwie, pozostał Niezłomny.

Książka odpowiada na wiele pytań dotyczących śledztwa i procesu:

– Kto torturował rotmistrza w mokotowskim więzieniu?

– Czy w momencie wyprowadzania na egzekucję, 25 maja 1948 r., więzień jeszcze żył, czy kat Piotr Śmietański strzałem w tył głowy uśmiercił trupa?

– Dlaczego Pilecki podjął grę z szefem wszystkich ubeków Józefem Różańskim?

– Jakie były dalsze losy brutalnych funkcjonariuszy aparatu przymusu?

– Jak potoczyły się kariery morderców sądowych?

– Jak rotmistrz traktował współpracowników?

– Kiedy po latach upokorzeń dzieci Witolda będą mogły zapalić lampkę na grobie Taty?

Życie rotmistrza Witolda Pileckiego to gotowy scenariusz na dawno oczekiwany film sensacyjny. Może tą książką zainteresuje się Hollywood?

 

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Stycznia
1770 (255 lat temu)
W Rydzynie w województwie wielkopolskim urodził się Józef Sułkowski adiutant cesarza Napoleona, oficer, kawaler orderu Virtuti Militari i Krzyża Maltańskiego. Był uczestnikiem wojny polsko-rosyjskiej w roku 1792.
1915 (110 lat temu)
Rozpoczęły się walki pod Kirlibabą na Bukowinie pomiędzy II Brygadą Legionów Polskich i wojskami austro-węgierskimi, a armią rosyjską.
1919 (106 lat temu)
Przy udziale polskiej delegacji rozpoczęły się obrady konferencji pokojowej w Paryżu.
1926 (99 lat temu)
Do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przybył na trałowcu ORP Mewa pierwszy polski oddział wojskowy pod dowództwem porucznika Stefana Koniecznego.
1932 (93 lata temu)
W Lipnicy Wielkiej zmarł Piotr Borowy. Działacz ludowy i niepodległościowy, członek polskiej delegacji na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku i do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona w sprawie przyłączenia Orawy i Spisza do Polski.
1941 (84 lata temu)
W Nowym Sączu aresztowany członek Związku Czynu Zbrojnego major Antoni Gryzina-Lasek, zdając sobie sprawę z czekających go tortur i obawy, że może im ulec popełnił samobójstwo.
1943 (82 lata temu)
Porucznik Jan Piwnik ps. „Ponury” wraz z oddziałem AK dokonał szturmu na więzienie w Pińsku. Udało się uwolnić m.in. jednego z cichociemnych Alfreda Paczkowskiego ps. „Wania”.
1944 (81 lat temu)
Oddział 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty pod dowództwem porucznika Sylwestra Borkowskiego uderzył na zgrupowanie sotni UPA w Gnojnie w województwie wołyńskim. Akcja miała zapobiec planowanej przez Ukraińców czystce w miejscowości Bielino.
1945 (80 lat temu)
Armia Czerwona wkroczyła do Krakowa.
1947 (78 lat temu)
Podczas brutalnego przesłuchania w areszcie WUBP w Olsztynie został zamordowany kpt. Stanisław Bęklewski vel Pieszkowski ps. „Bomba”. Był oficerem Wojska Polskiego, Armii Krajowej i komendantem Obwodu Ostrów Mazowiecka Armii Krajowej Obywatelskiej, a potem WiN. Pomimo tortur nikogo nie wydał.
1951 (74 lata temu)
W więzieniu mokotowskim został zamordowany, skazany 5-krotną karę śmierci, por. Stefan Bronarski, ps. „Liść”. Był żołnierzem Tajnej Armii Polskiej, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz komendantem Okręgu XXIII Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Mazowsze Zachodnie w latach 1946-1948.
1951 (74 lata temu)
W więzieniu mokotowskim zamordowany został sierżant Wiktor Stryjewski ps. „Cacko” żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca 11. Grupy Operacyjnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, członek Ruchu Oporu Armii Krajowej.
2006 (19 lat temu)
W Warszawie zmarł ksiądz Jan Twardowski autor słów: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu warszawskim na Woli w III Obwodzie „Waligóra” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone