Liberatorem do Polski. Prawdziwa historia małego Janka z RAF

Liberatorem do Polski. Prawdziwa historia małego Janka z RAF
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Liberatorem do Polski. Prawdziwa historia małego Janka z RAF
  • Autor: Tadeusz Dytko

  • Rok wydania: 2018
  • Okładka: Miękka
  • Liczba stron: 400
  • ISBN: 978-83-7864-378-4

OPIS:

Prawdziwa historia jednego z najlepszych pilotów lotnictwa bombowego i specjalnego RAF, Jana Cholewy. Fascynująca biografia pochodzącego z Ustronia wybitnego harcmistrza i pilota, ukazana na tle wojennych losów dywizjonu bombowego nr 300 i 1586 Polskiej Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, przekształconej następnie w dywizjon bombowy 301 Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”.

Opowieść została uzupełniona przez unikatowy pamiętnik bohaterskiego pilota, który w czasie wojny wykonał 110 lotów operacyjnych – 35 razy do Polski, z czego osiem lotów ze zrzutami dla powstańczej Warszawy. Wynik ten stawia go w rzędzie rekordzistów lotnictwa bombowego i specjalnego RAF. Za męstwo i zasługi bojowe Jan Cholewa został odznaczony orderem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Krzyżem Lotniczym oraz najwyższym brytyjskim orderem lotniczym – Krzyżem Distinguished Flying Cross, Krzyżem Anglii, medalem Lotnictwa Europy, medalem za Wojnę we Włoszech, medalem za Obronę Anglii i medalem Wojennym oraz pośmiertnie – Warszawskim Krzyżem Powstańczym. To ostatnie odznaczenie nadano mu za jego ofiarne loty nad walczącą stolicę.

Historia „małego Janka z RAF-u” to opowieść o człowieku wielkiego ducha, wspaniałym pilocie, wielkim patriocie, który dla ojczyzny gotów był na największe ofiary, a swoją miłością do Polski natchnął wiele pokoleń harcerzy i harcerek.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

28 Marca
1892 (132 lata temu)
Urodził się, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża w czasie polskiej kampanii z 1939 roku, pułkownik Stanisław Dąbek.
1921 (103 lata temu)
Urodził się Jerzy Bielecki, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (numer 243), żołnierz Armii Krajowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
1928 (96 lat temu)
Urodził się Zbigniew Brzeziński szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych w latach 1977-81 za czasów prezydentury Cartera. Przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.
1933 (91 lat temu)
Władze państwowe rozwiązały opozycyjny Obóz Wielkiej Polski, który po przewrocie majowym w 1926 r. założył Roman Dmowski.
1940 (84 lata temu)
Aresztowany został przez Gestapo lekkoatleta i mistrz olimpijski w biegu na 10 kilometrów z 1932 roku Janusz Kusociński. Walczył w wojnie obronnej z 1939 roku, został rozstrzelany w podwarszawskich Palmirach.
1943 (81 lat temu)
W areszcie Gestapo na Pawiaku Niemcy zakatowali na śmierć kaprala Huberta Lenka harcmistrza, członka Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika słynnej Akcji pod Arsenałem.
1945 (79 lat temu)
Drugi dzień aresztowań przez NKWD przywódców Polskiego Państwa Poodziemnego.
1949 (75 lat temu)
W Lubinie funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali porucznika Romana Szczur vel Szumski ps. „Urszula”, żołnierza 23. Pułku Piechoty w Włodzimierzu Wołyńskim, oficera Armii Krajowej, dowódcę placówek Stary Zamość i Nielisz Obwodu Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej Zamość.
1977 (47 lat temu)
W Lailly-en-Val zmarł gen. bryg. Jan Kazimierz Kruszewski. Legionista, dowódca KOP, w wojnie obronnej 1939 roku dowodził Grupą Operacyjną w Armii Odwodowej „Prusy”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek