Sobieski. Lew, który zapłakał

Sobieski. Lew, który zapłakał
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Sobieski. Lew, który zapłakał
  • Autor: Sławomir Leśniewski

  • Rok wydania: 2021
  • Okładka: Twarda
  • Liczba stron: 440
  • ISBN: 978-83-08-07334-6

OPIS:

Obrońca chrześcijaństwa, ostatni król wojownik, niepoprawny uwodziciel?

Prawdziwa historia Jana III Sobieskiego

W młodości awanturnik i amant, później dowódca i mąż stanu na kartach książki Sławomira Leśniewskiego ożywa i ujawnia swe mniej znane oblicza.

Tatarzy i Turcy, których Jan III Sobieski wielokrotnie gromił w bitwach, nadali mu przydomek Lew Lechistanu; wśród współczesnych i potomnych cieszył się sławą jednego z najwybitniejszych europejskich wodzów. Miał wspaniałą aparycję, u swojego boku najpiękniejszą kobietę, budził mimowolny szacunek. Z pozoru miał więc wszystko. W rzeczywistości przeżywał dramat człowieka, którego wielkie ambicje i plany polityczne okazały się sromotną porażką.

Sławomir Leśniewski, popularyzator historii i autor bestsellerowych książek historycznych, w fascynujący i pełen emocji sposób odmalowuje niejednoznaczną, tragiczną i pełną słabości postać Jana III Sobieskiego. Mierzy się z mitem o niezwyciężonym władcy spod Wiednia i niezłomnym obrońcy przedmurza chrześcijaństwa. Z jego opowieści, zamiast bezdyskusyjnego blasku legendy Jana III, wyłania się człowiek, który największe bitwy toczył sam ze sobą.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Marca
1863 (162 lata temu)
W czasie powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Chynowem w województwie mazowieckim. W starciu tym 600 osobowy oddział partyzancki pod dowództwem pułkownika Władysława Kononowicza pokonał po całodziennej walce trzy kolumny wojsk rosyjskich
1897 (128 lat temu)
Urodził się Józef Jungrav. Pułkownik pilot Wojska Polskiego, uczestnik wojny z 1920 roku. W 1940 Szef Oddziału Ogólnego Dowództwa Lotnictwa w Paryżu. W 1944 kierownik katedry lotnictwa w Wyższej Szkole Wojennej. Zamordowany po sfałszowanym procesie wraz pięcioma innymi oficerami 7 sierpnia 1952 w Więzieniu Mokotowskim.
1905 (120 lat temu)
Urodziła się Wanda Chodkowska. Była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Warszawie. Nosiła imię zakonne Anicilla. Chodkowska była sanitariuszką w Armii Krajowej. Służyła w oddziale „Bakcyl”. Poległa już pierwszego dnia powstania warszawskiego w drodze do rannego żołnierza.
1915 (110 lat temu)
Urodził się por. Jan Morawiec ps. „Remisz”, „Błażej”. Był politykiem Stronnictwa Narodowego oraz oficer NOW i NSZ. Po rozwiązaniu AK współtwórca Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej Ziem Wschodnich. 3 listopada 1947 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 13 stycznia 1948 r. przy ul. Rakowieckiej.
1942 (83 lata temu)
Nad kanałem La Manche został zestrzelony polski pilot porucznik Aleksander Wróblewski. Był on absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa, pilotem 111 i 131 Eskadry Myśliwców, a od kwietnia 1941 roku także pilotem Dywizjonu 303.
1943 (82 lata temu)
Z niemieckiego więzienia na Pawiaku w Warszawie wyruszył transport 700 mężczyzn i 400 kobiet do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin (Majdanek). Wśród więźniów był ks. Roman Archutowski (zdjęcie), współpracownik wywiadu podziemia narodowego. Zmarł na tyfus w obozowym szpitalu w kwietniu 1943 roku.
1945 (80 lat temu)
Oddziały NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Biłgoraja dokonały pacyfikacji wsi Brzyska Wola w województwie podkarpackim. Celem akcji było znalezienie partyzantów oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej pod dowództwem Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan” (zdjęcie). Ofiarami komunistów padli leśniczy Stanisław Diakiewicz i sołtys Socha, zamordowano ich w lesie w okolicach Kulna.
1950 (75 lat temu)
Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał na karę śmierci Zygmunta Liberę ps. „Babinicz”, starszego sierżanta Armii Krajowej, podporucznika członka zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wyrok wykonano 28 maja 1950 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie.
1977 (48 lat temu)
Została utworzona niepodległościowa i antykomunistyczna organizacja Ruch Obrony Praw Człowiek i Obywatela.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone