Sobieski. Lew, który zapłakał

Sobieski. Lew, który zapłakał
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Sobieski. Lew, który zapłakał
  • Autor: Sławomir Leśniewski

  • Rok wydania: 2021
  • Okładka: Twarda
  • Liczba stron: 440
  • ISBN: 978-83-08-07334-6

OPIS:

Obrońca chrześcijaństwa, ostatni król wojownik, niepoprawny uwodziciel?

Prawdziwa historia Jana III Sobieskiego

W młodości awanturnik i amant, później dowódca i mąż stanu na kartach książki Sławomira Leśniewskiego ożywa i ujawnia swe mniej znane oblicza.

Tatarzy i Turcy, których Jan III Sobieski wielokrotnie gromił w bitwach, nadali mu przydomek Lew Lechistanu; wśród współczesnych i potomnych cieszył się sławą jednego z najwybitniejszych europejskich wodzów. Miał wspaniałą aparycję, u swojego boku najpiękniejszą kobietę, budził mimowolny szacunek. Z pozoru miał więc wszystko. W rzeczywistości przeżywał dramat człowieka, którego wielkie ambicje i plany polityczne okazały się sromotną porażką.

Sławomir Leśniewski, popularyzator historii i autor bestsellerowych książek historycznych, w fascynujący i pełen emocji sposób odmalowuje niejednoznaczną, tragiczną i pełną słabości postać Jana III Sobieskiego. Mierzy się z mitem o niezwyciężonym władcy spod Wiednia i niezłomnym obrońcy przedmurza chrześcijaństwa. Z jego opowieści, zamiast bezdyskusyjnego blasku legendy Jana III, wyłania się człowiek, który największe bitwy toczył sam ze sobą.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

22 Września
967 (1056 lat temu)
Mieszko I pokonał Wolinian pod wodzą Wichmana i osiągnął hegemonię na Pomorzu Zachodnim
1626 (397 lat temu)
Rozpoczęła się bitwa pod Gniewem. Armia polska dowodzona przez króla Zygmunta III Wazę w liczbie 12 tysięcy żołnierzy husarii oraz piechoty niemieckiej, aż do 1 października skutecznie stawiała opór lepiej wyszkolonej armii szwedzkiej pod dowództwem króla Gustawa Adolfa. Strona Polska osiągnęła swój cel, nie pozwalając Szwedom ruszyć na słabo umocniony Gdańsk. Żadnej ze stron, w trakcie trwania bitwy, nie udało się rozbić swojego przeciwnika.
1863 (160 lat temu)
W czasie powstania styczniowego pod Ciernem w województwie świętokrzyskim 500 osobowy oddział powstańczy pod dowództwem Zygmunta Chmieleńskiego (zdjęcie) stoczył krwawą walkę z oddziałem wojsk rosyjskich.
1907 (116 lat temu)
Urodził się Zbigniew Przybyszewski, komandor porucznik, obrońca Helu w 1939 roku, odznaczony orderem Virtuti Militari. Aresztowany w 1950 roku przez władze komunistyczne i oskarżony o „próbę obalenia władzy ludowej”, skazany na karę śmierci. Zamordowany strzałem w tył głowy w 1952.
1920 (103 lata temu)
Urodził się Joachim Achtelik, artysta plastyk podchorąży AK, uczestnik ruchu oporu na Śląsku, zamordowany przez Niemców przez publiczne powieszenie na ulicznej latarni.
1939 (84 lata temu)
W czasie bitwy pod Łomiankami poległ mjr Stanisław Dembiński. Był nieetatowym zastępca dowódcy 11 Dywizjonu Artylerii Konnej.
1939 (84 lata temu)
W walce w Łomiankach Górnych poległ kpt. Brunon Guttenberger. Był dowódcą 1 baterii 11 Dywizjonu Artylerii Konnej.
1939 (84 lata temu)
Podczas bitwy pod Łomiankami poległ mjr Leszek Lubicz-Nycz. Był legionistą i brązowym medalistą olimpijskim z Los Angeles.
1939 (84 lata temu)
Pod Sopoćkinami w okolicach Grodna żołnierze sowieccy zastrzelili generała Józefa Olszynę-Wilczyńskiego, dowódcę Zgrupowania „Grodno”. Kawalera Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.
1939 (84 lata temu)
Załoga Lwowa pod dowództwem generała Władysława Langnera, nie chcąc oddać miasta w ręce Niemców, skapitulowała przed oddziałami Armii Czerwonej. Sowieci złamali wkrótce warunki kapitulacji i internowali obrońców. Miasto już nigdy nie powróciło do Polski.
1939 (84 lata temu)
W bitwie pod Łomiankami Górnymi, prowadząc atak na bagnety, poległ generał Mikołaj Bołtuć, dowódca GO „Wschód” w składzie Armii „Pomorze”.
1940 (83 lata temu)
Niemieckie siły policyjne rozpoczęły Aktion Saybusch, akcję wysiedlania polskiej ludności z Żywiecczyzny do Generalnego Gubernatorstwa. Wysiedlonych zostało około 20 tysięcy Polaków.
1953 (70 lat temu)
Zakończył się pokazowy proces bp. Czesława Kaczmarka, skazanego na 12 lat więzienia. Podczas śledztwa był brutalnie torturowany.
1997 (26 lat temu)
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, uznając, że współpracując z amerykańskim wywiadem działał na rzecz Polski w stanie „wyższej konieczności”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek