Rozmowy z katem

Rozmowy z katem
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Rozmowy z katem
  • Autor: Kazimierz Moczarski

  • Rok wydania: 2009
  • Okładka: Twarda
  • Liczba stron: 446
  • ISBN: 9788324011049

OPIS:

Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Kwietnia
1917 (107 lat temu)
W Finlandii powstał Legion Polski, ochotnicza formacja wojskowa złożona z Polaków służących w Armii Rosyjskiej. Pierwszym dowódcą Legionu Polskiego został rotmistrz Stanisław Bogusławski.
1920 (104 lata temu)
Polskie władze zawarły konwencje wojskową z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą. Dotyczyła ona wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej.
1938 (86 lat temu)
Zmarł Karol Adam Maria Romer. Polski hrabia, dyplomata i wysoki urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
1942 (82 lata temu)
Niemcy aresztowali 19-letnią wówczas Alinę Janowską. Za współpracę z podziemiem antyhitlerowskim oraz pomoc udzieloną żydowskiej rodzinie trafiła do aresztu Gestapo na Szucha. Wielokrotnie brutalnie przesłuchiwana spędziła w nim siedem miesięcy.
1942 (82 lata temu)
Gestapo rozpoczęło w Poznaniu aresztowania członków Związku Odwetu (pion bojowo-dywersyjny ZWZ AK). Uwięzionych zostało około 100 osób na czele z kierującym organizacją Franciszkiem Witaszkiem (na zdjęciu z rodziną).
1945 (79 lat temu)
Ugrupowanie organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbiło Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, uwalniając 107 więźniów oraz zabijając 5 ubeków i 2 milicjantów.
1947 (77 lat temu)
Została podjęta uchwała o rozpoczęciu Operacji "Wisła", która miała na celu wysiedlenie Ukraińców z terenów Polski południowo-wschodniej.
2014 (10 lat temu)
Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz. W latach 1942-1944 był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Satyr”.
2016 (8 lat temu)
Odbył się pogrzeb legendarnego dowódcy V Brygady Wileńskiej AK Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, awansowanego pośmiertnie do stopnia podpułkownika. Został pochowany na Wojskowych Powązkach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek