Generał Stanisław Maczek

Generał Stanisław Maczek
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Generał Stanisław Maczek
  • Autor: Evan McGilvray

  • Rok wydania: 2014
  • Okładka: Twarda
  • Liczba stron: 376
  • ISBN: 9788378184386

OPIS:

Fascynująca biografia wielkiego dowódcy wzbogacona licznymi cytatami z jego wspomnień Od podwody do czołga i oparta na doskonałych materiałach źródłowych "Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich, ale umiera tylko dla Polski" - generał Stanisław Maczek

Losy gen. Stanisława Maczka odzwierciedlają historię Polski i obrazują niedole, jakich doświadczyli Polacy: życie pod zaborami i udział w I wojnie światowej w szeregach obcej armii, walki o niepodległość, dramat września 1939 roku, formowanie polskich jednostek i wreszcie walka z wrogiem w Europie Zachodniej. A po wojnie największe i najboleśniejsze rozczarowanie: brak możliwości powrotu do Polski i niełatwa egzystencja w nowej ojczyźnie, która zapomniała o wojennych zasługach.

Stanisław Maczek był dowódcą wyjątkowym: jako jeden z pierwszych wykorzystywał mieszane jednostki piechoty, artylerii i jazdy; w latach 1918-1920 zasłynął uformowaniem nietypowej "brygady szturmowej", która działała jak współczesna jednostka specjalna; w walkach we Francji w 1940 roku dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej; stojąc na czele polskiej 1. Dywizji Pancernej, walnie przyczynił się do powodzenia aliantów pod Falaise. Nigdy nie mieszał się do polityki, zawsze lojalny tylko wobec Polski. Po wojnie osiadł w Szkocji i aby utrzymać rodzinę, pracował jako... barman.

To fascynująca biografia wielkiego dowódcy i wspaniałego, silnego człowieka, wzbogacona licznymi cytatami z jego wspomnień "Od podwody do czołga" i oparta na wartościowych materiałach źródłowych.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Kwietnia
1333 (691 lat temu)
Kazimierz III Wielki został koronowany na króla Polski w katedrze na Wawelu.
1809 (215 lat temu)
W czasie trwania wojny polsko-austriackiej miała miejsce bitwa pod Radzyminem. Broniący się w mieście Austriacy zostali zmuszeni do odwrotu.
1885 (139 lat temu)
W Gostyczynie w województwie wielkopolskim urodził się Jan Nepomucen Chrzan prezbiter, męczennik kościoła katolickiego. Aresztowany przez Niemców6 października 1941 roku, osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Po trzech tygodniach trafił do obozu w Dachau, otrzymał numer 28097. Zmarł z wycieńczenia 1 lipca 1942 roku.
1887 (137 lat temu)
Na Wileńszczyźnie w Łyngmianach urodził się płk Ignacy Oziewicz ps. „Czesław”, „Cze­sła­w­ski”, oficer Wojska Polskiego, pierwszy Komendant Główny NSZ.
1920 (104 lata temu)
Rozpoczęła się ofensywa wojsk polskich tzw. wyprawa kijowska podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej.
1926 (98 lat temu)
Urodził się aktor, członek Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej Tadeusz Janczar. Walczył również w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zagrał m.in w takich filmach jak: „Kanał”, „Chłopi” czy „Hubal” oraz w serialu „Dom”.
1937 (87 lat temu)
W Grabównie w województwie wielkopolskim w wieku 80 lat zmarł Michał Drzymała, polski chłop, symbol oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez państwo pruskie.
1949 (75 lat temu)
Swoją pierwszą sesję w Moskwie rozpoczęła Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w składzie: ZSRR, Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Węgry i Rumunia.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek