Dziennik Historii Polski

30 Czerwca

1651 (371 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Armia polska pod dowództwem króla Jana Kazimierza oraz oddziały jazdy dowodzone przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego przeprowadziły główny atak w bitwie pod Beresteczkiem. Wojska kozacko-tatarskie zostały rozbite, a ich dowódca chan Islam III Girej uciekł ze swoją świtą z pola bitwy. Straty po stronie polskiej wyniosły około 350 ludzi, zaś wrogów poległo kilka tysięcy.

1911 (111 lat temu)

Urodził się znakomity poeta, prozaik, tłumacz i profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Czesław Miłosz. Za swoją twórczość otrzymał w 1980 roku literacką Nagrodę Nobla.

1923 (99 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się pisarka, poetka i pedagog Teresa Sułowska-Bojarska ps. „Dzidzia”. Działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej. Była szyfrantką w I Oddziale Komendy Głównej. Na okres Powstania Warszawskiego otrzymała przydział do Wojskowej Służby Ochrony Powstania w składzie Pułku „Baszta” na Mokotowie.

1929 (93 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Parku Strzeleckim w Tarnowie złożono prochy generała Józefa Bema.

1940 (82 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Generał Stefan Rowecki został mianowany przez Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego komendantem Związku Walki Zbrojnej.

1942 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Władze sowieckie zaproponowały Brytyjczykom przeniesienie Armii Polskiej generała Andersa na teren Środkowego Wschodu. O tej inicjatywie nie powiadomiono władz polskich w Londynie.

1943 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Komendant Główny Armii Krajowej generał Stefan Rowecki ps. „Grot” został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Berlina, później trafił do KL Sachsenhausen.

1946 (76 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Pod Zieluniem, kompania ppor. Stanisława Balli ps. „Sokół Leśny” z Batalionu Ruchu Oporu AK „Znicz” w liczbie ponad 100 partyzantów odparła liczącą 250 funkcjonariuszy i żołnierzy komunistyczną obławę. W walce zginęło trzech partyzantów oraz kilkunastu członków obławy.

1948 (74 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Funkcjonariusze MBP aresztowali w Osielcu niedaleko Makowa Podhalańskiego, legendarnego dowódcę V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.

1983 (39 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Został znaleziony martwy Jan Samsonowicz, poeta i działacz opozycji. Jego ciało było powieszone na płocie przy stadionie Klubu Sportowego Stoczniowiec w Gdańsku.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone