1587 (437 lat temu)
Zakończyło się trwające dwa tygodnie oblężenie Krakowa przez wojska pretendującego do polskiego tronu Maksymiliana II Habsburga. Obroną miasta kierował kanclerz Jan Zamoyski, którego wojska stawiły zdecydowany opór oddziałom Habsburga.
1662 (362 lata temu)
W Ostrynie (obecnie Białoruś) zamordowany został hetman polny litewski Wincenty Korwin Gosiewski. Zbrodni dokonali członkowie Związku Braterskiego, konfederacji przeciwnej działaniom króla Jana Kazimierza.
1772 (252 lata temu)
Zakończyła się obrona klasztoru oo. karmelitów bosych w Zagórzu na wzgórzu Mariemont w zakolu rzeki Osławy, ostatnia bitwa w czasie Konfederacji Barskiej, która zakończyła pierwszy polski zryw niepodległościowy. W walkach po stronie konfederatów udział wzięło do 100 tysięcy ludzi. Stoczono około 500 potyczek. Straty poniesione w Konfederacji Barskiej to około 60 tysięcy.
1830 (194 lata temu)
W nocy z 29 na 30 listopada wybuchło w Warszawie Powstanie Listopadowe.
1860 (164 lata temu)
W 30. rocznicę wybuchu powstania listopadowego w dawnym kościele oo. karmelitów na Lesznie w Warszawie po raz pierwszy wykonano pieśń „Boże, coś Polskę”, w wersji poprawionej przez Antoniego Goreckiego.
1896 (128 lat temu)
Urodził się komandor porucznik Stanisław Hryniewiecki. Dowodził stawiaczem min ORP „Gryf” podczas kampanii wrześniowej, później był dowódcą niszczycieli: ORP „Grom”, ORP „Błyskawica”, ORP „Piorun” oraz ORP „Orkan”.
1904 (120 lat temu)
W Piaskach koło Sosnowca urodził się Jerzy Bitschan jeden z najmłodszych obrońców Lwowa. 21 listopada 1918 roku podczas obrony miasta poległ od dwóch ukraińskich kul. W chwili śmierci miał 14 lat.
1929 (95 lat temu)
Urodziła się Barbara Cesarska ps. „Paproć”. Harcerka Szarych Szeregów, podczas Powstania Warszawskiego mając piętnaście lat służyła jako łączniczka.
1930 (94 lata temu)
W Świrzu zmarł generał dywizji Wojska Polskiego Robert Lamezan de Salins. Podczas wojny polsko-bolszewickiej był dowódcą 6 Armii i Frontu Południowo-Wschodniego. Prywatnie teść gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.
1936 (88 lat temu)
Zwodowany został stawiacz min ORP „Gryf”. Zbudowany we Francji, największy bojowy okręt Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. 3 września 1939 roku uczestniczył w pojedynku artyleryjskim z niemieckimi niszczycielami. Tego samego dnia został zbombardowany i zatopiony przez lotnictwo niemieckie.
1942 (82 lata temu)
W Cześnikach pod Zamościem pluton Armii Krajowej dowodzony przez podchorążego Edwarda Lachowca ps. „Konrad” (zdjęcie) starł się z oddziałem żandarmerii niemieckiej. Polacy zmusili Niemców do wycofania się.
1943 (81 lat temu)
Nad kanałem La Manche rozbił się samolot Spitfire 9 pilotowany przez podporucznika Adolfa Pietrasiaka. Ciała pilota nigdy nie odnaleziono.
1943 (81 lat temu)
W Przemyślu Niemcy rozstrzelali 10 więźniów mieszkańców Przemyśla i Żurawicy, którzy działali w ruchu oporu. Zbrodnia dokonana na ulicy Lwowskiej była zemstą za akcję polskiego podziemia na miejscową fabrykę wozów.
1944 (80 lat temu)
W Lasocinie, powiat kielecki, z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego odbyła się uroczysta defilada oddziałów Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przed delegacją Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej i Komendy Głównej NSZ. Na przegląd wojsk przybyli m.in.: gen. Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki”, mjr. Tadeusz Iłłakowicz ps. „Zawisza”.
1944 (80 lat temu)
Tomasz Arciszewski został premierem Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.
2005 (19 lat temu)
Zmarł w Londynie oficer Komendy Głównej Armii Krajowej kpt. Józef Garliński. Był więziony w obozie KL Auschwitz, przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.
2010 (14 lat temu)
Zmarła w Londynie Irena Anders wdowa po generale Władysławie Andersie, była aktorką i działaczką na rzecz poloni.
2018 (6 lat temu)
Zmarła Krystyna Sempka ps. „Giewont”, podczas Powstania Warszawskiego sanitariuszka Szarych Szeregów w szpitalu polowym przy ul. Hożej 13.