Dziennik Historii Polski

23 Września

1492 (531 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Jana I Olbrachta.

1617 (406 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Buszy (obecnie Ukraina) delegacja Rzeczpospolitej, na czele której stał starosta jaworowski, a późniejszy hetman Stanisław Żółkiewski zawarła traktat z Turcją. Na jego mocy Rzeczpospolita zrzekła się wpływów w Mołdawii, w której sprawy Turcja zyskała prawo ingerencji.

1648 (375 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Pod Piławcami (obecnie Ukraina) miała miejsce bitwa, w której przeciwko sobie stanęły 30 tysięczna armia polska pod wodzą Dominika Ostrogskiego, Mikołaja Ostroroga i Aleksandra Koniecpolskiego oraz 20 tysięczna armia tatarsko-kozacka dowodzona przez Bohdana Chmielnickiego i Islama Gireja. Starcie to zakończyło się porażką wojsk polskich.

1922 (101 lat temu)

W związku z problemami z korzystaniem z portu w Wolnym Mieście Gdańsku Sejm RP upoważnił rząd do budowy portu morskiego w Gdyni.

1939 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Henryk Dobrzański ps. „Hubal”, utworzył w Górach Świętokrzyskich pierwszy oddział partyzancki pod nazwą Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Była to jednostka wojsk II Rzeczpospolitej.

1939 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Żołnierze 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich płk. Bohdana Stachlewskiego wspaniałą szarżą rozbili niemieckich jeźdźców z 17. Pułku Rajtarów Bamberskich pod Krasnobrodem. Była to jedna z ostatnich bitew z udziałem kawalerii w Europie, dzięki niej uwolniono z okrążenia dużą część wojsk polskich przebijających się do Rumunii. Wyzwolono również 40 jeńców, biorąc do niewoli około 100 przeciwników.

1939 (84 lata temu)

Po uszkodzeniu niemieckimi pociskami elektrowni rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie przerwała nadawanie stałego programu.

1939 (84 lata temu)

Niemcy rozstrzelali w Lublinie 23 przedstawicieli polskiej inteligencji.

1941 (82 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Przeprowadzono pierwsze egzekucje w komorach gazowych w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

1942 (81 lat temu)

Niemcy przeprowadzili likwidację getta w Szydłowcu, w którym zamkniętych było około 16 tysięcy Żydów. Większość z nich wywieziona została do obozu zagłady w Treblince.

1944 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Niemcy zamordowali przez powieszenie na własnej stule księdza Józefa Stanka ps. „Rudy”, kapelana AK „Kryska”. Pomimo możliwości ewakuacji pontonem pozostał z rannymi i cywilami oddając swoje miejsce innemu żołnierzowi. Duchowny przebaczył swoim katom i przed śmiercią udzielił wszystkim błogosławieństwa.

1976 (47 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Powstał Komitet Obrony Robotników (KOR), będący reakcją na represje, które w 1976 roku spotkały protestujących robotników z Radomia, Ursusa i Płocka.

2021 (2 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł w wieku 92 lat harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Galperyn ps. „Antek”. Walczył w batalionie „Chrobry I”. Był Prezesem Związku Powstańców Warszawskich.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone