Dziennik Historii Polski

23 Kwietnia

997 (1027 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Patron Polski święty Wojciech został zamordowany.

1329 (695 lat temu)

Wojska zakonu krzyżackiego najechały na Włocławek. W wyniku tego napadu miasto zostało prawie całkiem spalone, a większość jego mieszkańców zamordowano.

1512 (512 lat temu)

Odbyła się bitwa nad Biełką w okolicach Przemyślan (dzisiejsza Ukraina ). Składające się z kilku chorągwi obrony potocznej wojska strażnika polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego pokonały liczący 700 osób konny oddział Tatarów.

1910 (114 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Został zarejestrowany we Lwowie przez władze austriackie Związek Strzelecki.

1932 (92 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Wawrze Rafał Gan-Ganowicz, dziennikarz, polski żołnierz RP na uchodźstwie korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, najsłynniejszy polski najemnik. Zmarł w Lublinie w 2002 roku.

1935 (89 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Konstytucja kwietniowa oddająca władzę w ręce prezydenta i rządu została podpisana przez Ignacego Mościckiego.

1937 (87 lat temu)

Została przyjęta przez Sejm ustawa o Święcie Niepodległości, miało ono być obchodzone 11 listopada zgodnie z uzasadnieniem: "rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".

1941 (83 lata temu)

Pierwszy raz w odwecie za ucieczkę z KL Auschwitz 10 więźniów zostało skazanych na śmierć głodową.

1942 (82 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Warszawie Niemcy aresztowali Władysława Karasia ps. „Czarny” kapitana administracji Wojska Polskiego, oficera polskiego wywiadu wojskowego, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.

1943 (81 lat temu)

Oddział dywersyjno-sabotażowy AK „Zagra-lin” dokonał we Wrocławiu zamachu bombowego na pociąg wiozący żołnierzy Wermachtu. Zabito 4 żołnierzy, a 13 zostało rannych.

1943 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Wielki Piątek w Janowej Dolinie (obecnie Ukraina) połączone oddziały UPA, dezerterów ukraińskiej policji i ukraińskich chłopów dokonały mordu na Polakach.Masakry dokonano nożami, siekierami, kulami z broni palnej, ofiary palono żywcem, dzieci nabijano na pale. Zamordowano w ten sposób około 600 osób.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł w Warszawie płk/gen. bryg. NSZ Tadeusz Kurcyusz ps. „Fiszer”. Od 1 sierpnia 1943 roku był Dowódcą Narodowych Sił Zbrojnych i pełnomocnikiem AK ds. scalenia z NSZ. Urodził się 15 października 1881 w Warszawie.

1989 (35 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej Stefan Korboński. Pełnił również funkcję Delegata Rządu na Kraj.

2024  

Dziennik Historii Polski
W wieku 97 lat zmarł Anatoliusz Bukowski ps. „Bocian”. Uczestnik Powstania Warszawskiego, podczas którego walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek