Dziennik Historii Polski

21 Września

1610 (414 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Oddziały hetmana Żółkiewskiego weszły do Moskwy i przebywały tam w różnej liczebności do 26 października 1612 roku. Zajęły Kreml oraz dwie dzielnice: Kitajgorod i Biełgorad.

1863 (161 lat temu)

Podczas powstania styczniowego rozegrała się bitwa pod Wejwerami koło Kowna. Słabo uzbrojony 620 osobowy oddział powstańczy został pokonany przez oddziały rosyjskie.

1895 (129 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Tadeusz Danilewicz, major, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), komendant główny Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).

1912 (112 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Krakowie urodził się kpt. Jan Dubaniowski ps. „Szarotka”, „Wycior”, „Salwa”, oficer Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i dowódca sprawnie zorganizowanego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych „Żandarmeria”.

1914 (110 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski uroczyste pożegnanie żołnierzy, które było manifestacją polskości nastąpiło na Rynku. Liczący ponad 400 ochotników oddział dotarł do Mszany Dolnej, gdzie dołączył do II Brygady Legionów Polskich.

1914 (110 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Rozwiązany został Legion Wschodni , a część jego żołnierzy w sile pułku dowodzonego przez Józefa Hallera, została włączona do Legionu Zachodniego, dając początek 3. Pułkowi Piechoty Legionów Polskich. Stał się on zalążkiem późniejszej II Brygady Legionów.

1920 (104 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Rozpoczęła się konferencja pokojowa w Rydze po zakończonej wojnie polsko-bolszewickiej.

1938 (86 lat temu)

Rząd RP wystosował wobec Czechosłowacji ultimatum zawierające żądanie zwrotu części Zaolzia.

1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Strzegący dostępu do Warszawy 1. batalion 30. Pułku Strzelców Kaniowskich powstrzymał w rejonie wsi Palcówka i Młocin zaciekłe natarcia przeważających sił niemieckich. Wiążąc przez kilka godzin oddziały wroga, umożliwił resztkom wojsk gen. Tadeusza Kutrzeby przebicie się do obleganej przez Niemców Warszawy.

1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Pod Chodorowem wraz z innymi oficerami zamordowany przez rozstrzelanie został legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920, ppor. rez. Władysław Kowalski. Był piłkarzem WKS Warszawa i Wisły Kraków. Czterokrotnie wystąpił w drużynie reprezentacji Polski.

1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Rozpoczęła się obrona Palmir, których celem była obrona znajdujących się tam polskich składów amunicyjnych. Liczące 600 żołnierzy polskie siły w składzie 68 i 69 Pułku Piechoty, 17 Dywizji Piechoty i I Batalionu 14 Dywizji Piechoty zostały zaatakowane przez 29 niemiecką Dywizję Piechoty Zmotoryzowanej oraz dwie dywizje lekkie. Wobec zdecydowanej przewagi wroga generał Mikołaj Bołtuć wydał rozkaz zaprzestania obrony składnicy.

1939 (85 lat temu)

Z Warszawy ewakuowano drogą radzymińską 178 członków korpusu dyplomatycznego i 1200 cudzoziemców.

1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Po dwudniowych walkach, w których wojska sowieckie straciły kilkadziesiąt czołgów i kilkuset żołnierzy, skapitulowała obrona Grodna. W zemście Sowieci i bojówki żydowsko - komunistyczne dopuszczają się zbiorowych mordów na ludności polskiej i jeńcach wojennych.

1940 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W wyniku łapanki do KL Auschwitz trafił Jan Redzej ps. „Ostrowski”, porucznik Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej. Otrzymał numer 5430. Działał w zorganizowanym przez rotmistrza Witolda Pileckiego tajnym Związku Organizacji Wojskowej. Z Auschwitz uciekł razem z Pileckim i Edwardem Ciesielskim w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.

1941 (83 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Piloci służący w 308 „Krakowskim” Dywizjonie Myśliwskim dokonali nad brytyjskim niebem zestrzelenia 5 niemieckich myśliwców.

1942 (82 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Niemcy zakończyli wielką akcję likwidacyjną w warszawskim getcie, rozpoczętą 22 lipca 1942 roku. Podczas niej ponad 250 tysięcy Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince, a 11 tysięcy skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tysięcy osób.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego została zrzucona w holenderskiej miejscowości Driel. Wzięła udział w największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej - pod kryptonimem „Market-Garden”.

1946 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
We wsi Kosowo powiat Świecie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymali kapitana Zenona Jachymka. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej i działaczem podziemia antykomunistycznego.

1964 (60 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzymie zmarł Józef Gawlina. Był Biskupem Polowy Wojska Polskiego w stopniu generał dywizji. Po wojnie Opiekun Emigracji Polskiej. Kawaler krzyża srebrnego Virtuti Militari.

1971 (53 lata temu)

Rozpoczął się proces przywódców „Ruchu” - zdekonspirowanych po donosie przed planowaną akcją spalenia Muzeum Lenina w Poroninie.

2002 (22 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł Andrzej Miłosz, reżyser filmów dokumentalnych, żołnierz ZWZ-AK, uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek