Dziennik Historii Polski

19 Marca

1542 (481 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Skokówce Jan Zamoyski hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny.

1898 (125 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Łodzi urodził się Józef Spychalski. Polski pułkownik piechoty, dowódca Batalionu Stołecznego w Warszawie. Wsławił się, jako zaciekły obrońca fortu Bema.

1909 (114 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się kurierka i emisariuszka Komendy Głównej ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Po wojnie była więziona przez władze komunistyczne.

1919 (104 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Podczas wojny polsko-ukraińskiej wojska polskie pod dowództwem generała Wacława Iwaszkiewicza przeprowadziły kontrofensywę, która zakończyła prowadzoną przez Ukraińców od 15 lutego „operację wowczuchowską”.

1920 (103 lata temu)

Józef Piłsudski przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski.

1942 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł, w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach, podpułkownik Jan Włodarkiewicz ps. „Damian”. Był współtwórcą, a od 1940 roku komendantem Tajnej Armii Polskiej.

1943 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz zmarła Anna Smoleńska, twórczyni znaku Polski Walczącej.

1943 (80 lat temu)

Oddział UPA napadł na wieś Borówka w gminie Derażne w powiecie kostopolskim. Zabitych zostało 29 osób.

1943 (80 lat temu)

W lesie Dąbrowa w okolicach Tomaszowa Lubelskiego oddział Batalionów Chłopskich pod dowództwem kapitana Jana Kędry ps. „Błyskawica” zorganizował pułapkę na kolumnę niemieckiej żandarmerii. W zasadzce zginęło siedemnastu żandarmów i jeden esesman.

1943 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W warszawskim mieszkaniu przy ulicy Osieckiej Gestapo aresztowało Henryka Ostrowskiego ps. „Heniek” dowódcę hufca-plutonu „Praga” Grup Szturmowych Szarych Szeregów.

1946 (77 lat temu)

W tzw. procesie dwudziestu trzech ogłoszono wyroki na członkach lubelskiego podziemia. Należeli oni do Narodowych Sił Zbrojnych i Pogotowia Akcji Specjalnej. Na karę śmieci zostali skazani Roman Jaroszyński, Stanisław Kaczmarczyk, karmelita podporucznik Kazimierz Łuszczyński, Zygmunt Roguski, Władysław Ulanowski, Zygmunt Wolanin, Władysław Żwirek.

1954 (69 lat temu)

Zmarł polityk i profesor uniwersytecki Wacław Komarnicki. W II RP poseł na Sejm, więziony przez NKWD, od 1942 roku pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Władysława Sikorskiego.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone