Dziennik Historii Polski

18 Sierpnia

1655 (369 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Po wkroczeniu wojsk szwedzkich do Polski hetman Janusz Radziwił podpisał w Kiejdanach na Litwie akt całkowitego oddania się królowi Szwecji

1879 (145 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Wyrach na Śląsku Stefan Knapik. Był działaczem robotniczym i społecznym. Uczestnik powstań, działacz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

1909 (115 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Sadkowej Górze podporucznik Armii Krajowej Władysław Jan Jasiński ps. „Jędruś”. Był jednym z głównych dowódców partyzanckich na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.

1919 (105 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Powstańcy śląscy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Godowem.

1920 (104 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Rozegrały się zakończone zwycięstwami wojsk polskich bitwy pod Brodnicą oraz pod Wyszkowem. Ponadto tego samego dnia rozpoczęła się dwudniowa bitwa o Płock.

1922 (102 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Wilnie podporucznik Henryk Wieliczko ps. „Lufa”. Był dowódcą 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK i działaczem zbrojnego podziemia niepodległościowego z lat 1944–1963. Brał udział m.in. w bitwie z Niemcami 31 stycznia 1944 pod Worzianami oraz walczył z partyzantką sowiecką 2 lutego 1944 roku pod Radziuszami.

1942 (82 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Pod ścianą straceń w KL Auschwitz, Rapportführer Gerhard Palitzsch zastrzelił 56 polskich więźniów politycznych. Egzekucja była odwetem za spalenie 6 dworów na Śląsku. Przed egzekucją wszyscy skazańcy odśpiewali w bloku 11 hymn Polski.

1942 (82 lata temu)

Koniec likwidacji radomskiego getta. Niemcy wywieźli 30 tysięcy Żydów do obozu śmierci w Treblince.

1944 (80 lat temu)

Wojska Armii Czerwonej zajęły Sandomierz.

1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Odbyła się niedaleko wsi Miodusy Pokrzywne jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego. Oddziały ppor. Władysława Łukasiuka ps. „Młot” i por. Zygmunta Błażejewicza ps „Zygmunt” starły się z wojskami mjr Wasilija Gribko. Starcie toczące się podczas gwałtownej ulewy było niezwykle zacięte. Partyzanci odnieśli zwycięstwo, a w bitwie poległo kilkudziesięciu enkawudzistów i żołnierzy „ludowego” WP oraz kilku funkcjonariuszy UB. Oddziały polskie straciły 8 partyzantów, a 10 zostało rannych.

1946 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Oddział AK dowodzony przez Józefa Kurasia ps. „Ogień” dokonał uwolnienia kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Narodowych Sił Zbrojnych - z więzienia św. Michała w Krakowie.

1976 (48 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł wskutek wielokrotnego pobicia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ksiądz Roman Kotlarz, zwany „radomskim Popiełuszką”, który błogosławił robotników protestujących w Radomiu 25 czerwca 1976 r.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek