Dziennik Historii Polski

18 Marca

1596 (428 lat temu)

W związku z pożarem na Wawelu podjęta została, przez króla Zygmunta III Wazę, decyzja o przeniesieniu siedziby królewskiej do Zamku Królewskiego w Warszawie.

1863 (161 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Podczas powstania styczniowego odbyła się zwycięska dla Polaków bitwa pod Grochowiskami, strona rosyjska i polska poniosły bardzo duże straty.

1921 (103 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Podpisany został przez Polskę i Rosję Sowiecką tzw. traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką. Wyznaczał on wschodnie granice państwa polskiego.

1926 (98 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się łączniczka i sanitariuszka Franciszka Tuszko ps. „Hanka”. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła na Starym Mieście w batalionie NOW-AK „Gustaw”.

1941 (83 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W szpitalu w Koszycach zmarł Klemens Konstanty Gucwa ps. „Góral”, „Gazda”. Miłośnik sportu, w młodości trenował piłkę nożną, lekkoatletykę oraz narciarstwo w sportowych sekcjach „Sandecji” w Nowym Sączu. Żołnierz 82 Syberyjskiego Pułku Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Brześciu nad Bugiem. W dniach 14-17 września 1939 r. walczył w obronie twierdzy brzeskiej, początkowo przeciwko oddziałom niemieckim, a następnie sowieckim. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i komendantem sądeckiego pododcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ.

1941 (83 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

1942 (82 lata temu)

W Moskwie miało miejsce spotkanie generała Władysława Andersa z Józefem Stalinem. Główną poruszaną kwestią była ewakuacja z terenów Związku Radzieckiego do Iranu części żołnierzy Wojska Polskiego.

1943 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Kierownictwo Walki Cywilnej podlegające Rządowi Rzeczypospolitej na Uchodźstwie ogłosiło, że szmalcownictwo będzie karane śmiercią.

1943 (81 lat temu)

Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Różaniec na Lubelszczyźnie w powiecie biłgorajskim. Różne źródła podają dosyć rozbieżne dane od 70 do 200 zabitych osób,ale jedno jest pewne,że wieś została doszczętnie spalona.

1944 (80 lat temu)

Sotnia UPA dowodzona przez Mirosława Onyszkiewicza, ps. „Orest”, dokonała pogromu wsi Tarnoszyn w powiecie Rawa Ruska w ówczesnym województwie lwowskim. Zginęło 70 osób, w tym 13 dzieci.

1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.

1946 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatu Łomża Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Jerzego Karwowskiego ps. „Newada” rozbroił posterunek MO w Starych Gutach, powiat piski.

1996 (28 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Kanadzie zmarł ppłk. Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”, inżynier, żołnierz Wojska Polskiego, działacz Grupy „Szańca”, współtwórca Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, zastępca dowódcy w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek