Dziennik Historii Polski

16 Czerwca

1809 (215 lat temu)

W czasie wojny polsko-austriackiej wojska generała Gabriela Geringera rozpoczęły szturm Sandomierza. Miasta zaciekle broniły mniej liczne oddziały polskie dowodzone przez Michała Skotnickiego. Szturm trwał od około godziny 1 do 6 nad ranem, kiedy to dowodzący wojskami austriackimi widząc, że ponosi dotkliwe straty nakazał wstrzymanie ataku.

1895 (129 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się komendant Okręgu Warszawa ZWZ-AK generał Antoni Chruściel ps. „Monter”. Był bezpośrednim dowódcą żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

1915 (109 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie pierwszej wojny światowej II Brygada Legionów Polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera stoczyła pod Rarańczą w obwodzie czerniakowskim krwawą bitwę z piechotą rosyjską.

1922 (102 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Do Piekar Śląskich wkroczyły oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego. Do miasta wjechali zarówno Ułani jak i piechota.

1940 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
10 Brygada Kawalerii Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka stoczyła z Niemcami walkę o francuskie miasto Montbard. Wojska polskie osłaniały w ten sposób odwrót wojsk francuskich w kierunku Kanału Burgundzkiego. Działanie Polaków przyniosło efekt w postaci wyparcia Niemców.

1943 (81 lat temu)

Ukraińska Powstańcza Armia dokonała mordu na 100 polskich mieszkańcach wsi Dermanka w powiecie kostopolskim w województwie wołyńskim.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zginął walcząc z Niemcami cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK Jan Piwnik ps. „Ponury”. Wsławił się jako dowódca partyzantki walczącej w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.

1983 (41 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Jan Paweł II rozpoczął swoja drugą pielgrzymkę do ojczyzny.

2012 (12 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach twórca i dwukrotny dowódca jednostki GROM - Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego, generał brygady Sławomir Petelicki.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek