Dziennik Historii Polski

15 LIPCA

1410 (615 lat temu)

Fragment obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”
Odbyła się jedna z największych bitew średniowiecza. Bitwa pod Grunwaldem, wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę pokonały oddziały Zakonu Krzyżackiego.

1469 (556 lat temu)

Trofeum przyznawane zwycięzcom „wojny o krowę”
Miała miejsce tak zwana „wojna o krowę”- zbrojne starcie między mieszkańcami Świdwina i Białogardu. Przyczyną konfliktu było przekazanie krowy na zimę jednemu z mieszkańców Białogrodu. Jednak gdy właściciel wrócił po swoją własność, spotkał się z odmową. Nocą kilka dni później, mieszkaniec Świdwina wraz z kolegami zabrał swoją krowę. Mieszkaniec Białogrodu postanowił ją odbić i tak się zapędził, że ukradł całe stado. Tak rozpoczął się konflikt między Świdwinem, a Białogrodem - białogardzianie, zaatakowali świdwinian. Według relacji w bitwie zginęło 300 mieszkańców Białogardu, a 100 trafiło do świdwińskiej niewoli. Finalnie bitwę wygrali mieszkańcy Świdwina, czego symbolem była zdobyta flaga, która wisiała 200 lat na kościelnej wieży.

1861 (164 lata temu)

książe Adam Jerzy Czartoryski
Zmarł członek Rady Administracyjnej w Królestwie Polskim i prezes Rządu Narodowego podczas powstania listopadowego książę Adam Jerzy Czartoryski. Podczas emigracji dowodził obozem Hotelu Lambert.

1876 (149 lat temu)

Aleksander Fredro
Zmarł komediopisarz i poeta Aleksander Fredro.

1883 (142 lata temu)

Gen. bryg. Wacław Przeździecki
Urodził się gen. bryg. Wacław Przeździecki. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej We wrześniu 1939 roku dowodził obroną Grodna przed Armią Czerwoną. Więziony przez NKWD.

1900 (125 lat temu)

Antoni Cejzik
W Jelcu urodził się Antoni Cejzik. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku walcząc w 13 pułku piechoty, poległ w okolicach Zaborowa 12.IX.1939r. Przed wojną zawodnik Polonii Warszawa, lekkoatleta, dwukrotny olimpijczyk. Dwadzieścia trzy razy ustanawiał rekordy Polski w sztafetach, trójskoku, pchnięciu kulą, rzucie dyskiem, pięcioboju i dziesięcioboju.

1908 (117 lat temu)

Henryk Zygalski
W Poznaniu urodził się Henryk Zygalski - matematyk Uniwersytetu Poznańskiego, kryptolog, pracownik kontrwywiadu wojskowego oraz Biura Szyfrów Sztabu Generalnego. Henryk Zygalski był wynalazcą techniki arkuszy perforowanych zwanych „płachtami Zygalskiego”. Wraz z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim złamał szyfr niemieckiej maszyny „Enigma”, co przyczyniło się do szybszego zakończenia II wojny światowej.

1910 (115 lat temu)

Ignacy Jan Paderewski podczas odsłonięcia pomnika grunwaldzkiego w Krakowie 15 lipca 1910 r
Ignacy Jana Paderewski wygłosił przemówienie pod odsłoniętym pomnikiem grunwaldzkim w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy. Był to debiut Paderewskiego jako polityka. Podczas wojny światowej Paderewski wsparł politykę Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego.

1941 (84 lata temu)

Major Kazimierz Kierzkowski
W ramach akcji Intelligenztzaktion Schlesien aresztowany został przez Niemców Kazimierz Kierzkowski, major piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, działacz polityczny i społeczny, szef Biura Propagandy i Informacji Związku Walki Zbrojnej Kraków - Górny Śląsk, założyciel Organizacji Orła Białego.

1943 (82 lata temu)

Sielce nad Oką, msza odprawiona przez kapelana 1. Dywizji Wilhelma Kubsza
W Sielcach nad Oką w ZSRR odbyło się uroczyste zaprzysiężenie żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki. Przysięga została poprzedzona mszą świętą dla żołnierzy i przybyłej delegacji, którą odprawił ksiądz major Wilhelm Franciszek Kubsz.

1943 (82 lata temu)

Ukraińska Powstańcza Armia dokonała pogromu zamieszkałej przez Polaków wsi Pułhany w powiecie horochowskim w województwie wołyńskim. Za pomocą nie tylko broni, ale i różnych narzędzi Ukraińcy pozbawili życia 97 osób.

1943 (82 lata temu)

Powstał kierujący całością konspiracyjnych działań bojowych ośrodek KG AK - Kierownictwo Walki Podziemnej.

1948 (77 lat temu)

Bolesław Budelewski ps. „Pług”
Został zamordowany przez komunistów w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie Bolesław Budelewski ps. „Pług”. Podczas wojny żołnierz AK Ostrołęka, po jej zakończeniu dowodził kompanią terenową podległą Komendzie Powiatu Ostrołęka NZW.

1959 (66 lat temu)

Nieudana próba zamachu w Zagórzu na I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa przeprowadzona przez Stanisława Jarosa.

2023 (2 lata temu)

Krystyna Kunowska-Prędecka ps. „Krysia”
W wieku 97 lat zmarła Krystyna Kunowska-Prędecka ps. „Krysia”. Podczas Powstania Warszawskiego sanitariuszka batalionu szturmowego „Odwet”.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone