Dziennik Historii Polski

13 MAJA

1433 (592 lata temu)

W czasie wojny polsko-krzyżackiej miała miejsce bitwa pod Trzebnicą. Wojska księcia raciborskiego Mikołaja V Karniowskiego pokonały husycką armię pod dowództwem księcia głogóweckiego Bolka V.

1794 (231 lat temu)

Kościuszko i kosynierzy
W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, pod Połańcem w województwie świętokrzyskim obozujące tam wojska Naczelnika Siły Zbrojnej Tadeusza Kościuszki stawiły skutecznie czoło szturmowi wojsk rosyjskich pod wodzą generał majora Fiodora Denisowa.

1831 (194 lata temu)

Generał Jan Nepomucen Umiński
W czasie powstania listopadowego miała miejsce bitwa pod Jędrzejowem. Wojska polskie dowodzone przez generała brygady Jana Nepomucena Umińskiego pokonały wojska rosyjskie, na czele których stał feldmarszałek Iwan Dybicz. Liczące 11 tysięcy żołnierzy wojska polskie odniosły zwycięstwo nad 24 tysięcznymi oddziałami rosyjskim. W bitwie poległo 300 Polaków i 1300 Rosjan.

1901 (124 lata temu)

Witold Pilecki #3
Urodził się w Ołońcu oficer ZWZ-AK, bohater podziemia niepodległościowego Witold Pilecki, walczył zarówno z okupantem niemieckim jak i radzieckim, pragnąc przywrócić Polsce wolność. Zginął z rąk komunistów.

1926 (99 lat temu)

Żołnierze 7 pułku ułanów w okopach pod Belwederem maj 1926 rok
Walki w stolicy pomiędzy siłami Piłsudskiego, a oddziałami rządowymi (zamach majowy).

1934 (91 lat temu)

Premier Janusz Jędrzejewicz
Premier Janusz Jędrzejewicz podał się do dymisji.

1940 (85 lat temu)

Polscy oficerowie w oflagu IIB Choszczno-Arnswalde
Z Oflagu II B Arnswalde w Choszcznie zbiegło 22 więzionych tam oficerów Wojska Polskiego. Pięciu z nich dotarło do Warszawy.

1943 (82 lata temu)

Anna Pawełczyńska
Do KL Auschwitz trafiła 19-letnia wówczas Anna Pawełczyńska, łączniczka Związku Walki Zbrojnej. W obozie znalazła się po 10-miesięcznym pobycie w areszcie Gestapo na warszawskim Pawiaku.

1945 (80 lat temu)

Narodowe Siły Zbrojne
Późnym wieczorem grupa żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dowodzona przez Jana Przewoźnika rozbiła posterunek MO oraz placówkę UBP w Zabrzegu. Udało się zdobyć umundurowanie, 10 karabinów i pistolet maszynowy. Była to pierwsza bojowa akcja oddziału „Bartka” i dała początek zbrojnej działalności późniejszego największego Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich NSZ w powojennej Polsce.

1946 (79 lat temu)

Plutonowy Edward Biesok ps. „Edek”
W walce z plutonem MO na Błatniej poległ 18 letni plut. Edward Biesok ps. „Edek”. Podczas starcia z 10-cio osobową grupą „Edka” zginęło 8 milicjantów, dwóch zostało rannych, a pozostali z 24 osobowego plutonu MO uciekli w popłochu w kierunku Skoczowa.

1949 (76 lat temu)

Ksiądz major Roch Łaski
Został zamordowany przez łódzkie UB ksiądz Roch Łaski kapelan major Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Wielokrotnie był był brutalnie przesłuchiwany i namawiany do współpracy. Nikogo nie wydał, nic nie zdradził, nie dał się złamać.

1953 (72 lata temu)

Ksiądz Zygmunt Kaczyński po aresztowaniu przez MBP
Poseł na Sejm w latach 1919-27 i minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie emigracyjnym Stanisława Mikołajczyka ksiądz Zygmunt Kaczyński zmarł w komunistycznym więzieniu.

1981 (44 lata temu)

Nieudany zamach na Jana Pawła II
Mehmet Ali Agca przeprowadził nieudany zamach na Jana Pawła II na Placu św. Piotra, papież Polak został ranny.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone