Dziennik Historii Polski

12 Lutego

1629 (395 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Odbyła się bitwa pod Górznem pomiędzy Polakami, a Szwedami. Wojska kasztelana kamienieckiego Stanisława Rewery Potockiego zmierzyły się z wojskami szwedzkimi pod dowództwem feldmarszałka Hermana Wrangla idącymi na odsiecz oblężonej przez Polaków Brodnicy. Starcie zakończył się klęską Polaków.

1798 (226 lat temu)

Zmarł w Petersburgu w wieku 66 lat ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski.

1863 (161 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie Powstania Styczniowego miała miejsce bitwa pod Świętym Krzyżem w województwie świętokrzyskim. Liczące 1000 ludzi wojska powstańcze pod dowództwem generała Mariana Langiewicza starły się z liczącymi 200 żołnierzy więcej wojskami Imperium Rosyjskiego.

1865 (159 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się poeta, dramaturg i publicysta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, autor: "Legendy Tatr", "Zawiszy Czarnego" czy "Zatracenia".

1911 (113 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się por. Julian Czerwiakowski, służył w saperskim Batalionie Mostowym, w konspiracji jako oficer NSZ i szef komórki obserwacyjno-wywiadowczej, działał w NIE i WiN. Zamordowany przez UB w więzieniu mokotowskim, jego szczątki odnaleziono w kwaterze „Ł”.

1942 (82 lata temu)

W Rudzie Śląskiej Niemcy wykonali wyrok śmierci na Joachimie Achteliku, 22 letnim członku podziemia, żołnierzu Związku Walki Zbrojnej, artyście malarzu.

1943 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zygmunt Słomiński, prezydent Warszawy w latach 1927-35, został rozstrzelany przez Niemców w Lasach Chojnowskich. Wraz z nim śmierć poniosło 70 Polaków.

1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
We wsi Pużniki w województwie tarnopolskim sotnia UPA dowodzona przez Petra Chamczuka "Bystrego" dokonała mordu na 50 Polakach.

1952 (72 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł Mateusz Iżycki generał brygady Wojska Polskiego, pilot, bohater wojny polsko-ukraińskiej w czasie której walczył jako żołnierz Szwadronu Jazdy Wojewódzkiej Warszawskiej Odsieczy Lwowa.

1976 (48 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Warszawie zmarł Stanisław Zenon Zakrzewski. Działacz żeglarski i społeczny. Walczył na frontach I wojny światowej, w tym m.in. w bitwie pod Verdun, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. W okresie międzywojennym oficer Oddział II Sztabu Generalnego WP.

1981 (43 lata temu)

Powstało Tymczasowe Prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność". Przewodniczącym został Lech Wałęsa, a jego zastępcami Ryszard Kalinowski i Andrzej Gwiazda.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek