Dziennik Historii Polski

11 Sierpnia

1579 (445 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie wojny polsko-rosyjskiej wojska króla Stefana Batorego, w szeregach których walczyli również Litwini, Węgrzy, Tatarzy litewscy, a także Szkoci rozpoczęły oblężenie twierdzy Połock położonej na terenie dzisiejszej Białorusi.

1892 (132 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRR generał Władysław Anders. Dowodził II Korpusem Polskim, a od lutego do maja 1945 roku był Naczelnym Wodzem.

1898 (126 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie Karolina Lanckorońska. Po wybuchu II wojny światowej wstąpiła w do ZWZ-AK, została aresztowana przez Gestapo w 1942 roku.

1920 (104 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Został ustanowiony Krzyż Walecznych przez Radę Obrony Państwa.

1937 (87 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Dekret szefa NKWD o całkowitej likwidacji polskich siatek szpiegowskich tzw. „operacja Polska”. Na mocy dekretu zginęło w latach 1937-38 111 tysięcy osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Polski.

1940 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Podczas wykonywania lotu bojowego nad kanałem La Manche został zestrzelony przez Niemców polski pilot porucznik Michał Stęborowski.

1942 (82 lata temu)

Gestapo i Rosyjska Armia Wyzwoleńcza dokonały okrutnej zbrodni we wsi Jasienica Rosielna na Podkarpaciu. Zamordowanych zostało około 1000 mieszkańców wsi.

1943 (81 lat temu)

Członkowie Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przechwycili niemiecki transport pieniędzy przewożony z Banku Emisyjnego. Udało się zdobyć na działania Armii Krajowej 105 milionów złotych.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie Powstania Warszawskiego oraz Rzezi Ochoty, został zamordowany przez żołnierzy z oddziałów RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa) ks. Jan Salamucha. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Aresztowany w ramach Sonderaktion Krakau i wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a stamtąd w grudniu 1940 do Dachau. Pełnił obowiązki kapelana Narodowych Sił Zbrojnych. W czasie Powstania Warszawskiego oficjalnie pełnił funkcję kapelana oddziałów Obwodu Ochota. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie Powstania warszawskiego zamordowana została łączniczka zgrupowania „Radosław” 18-letnia Anna Bożena Zakrzewska ps. „Hanka Biała”. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Powstała Brygada Świętokrzyska NSZ na Kielecczyźnie, dowodził nią kapitan Antoni Dąbrowski-Szacki ps. „Bohun". Na początku swojego istnienia liczyła około 800 żołnierzy. Do największych sukcesów Brygady należy wyzwolenie kobiecego obozu koncentracyjnego w Holiszowie uratowano około 1000 więźniarek, w tym 167 Polek.

1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Niemieckie wojska opanowały warszawską Wolę, powstańcy wycofali się z Reduty Wawelskiej na Ochocie, a Zgrupowanie Radosław zostało zmuszone do odwrotu w stronę Starego Miasta. Radiostacja sowiecka nieustannie zapewnia, że oddziały radzieckie nadchodzą z odsieczą. Powstańcom przyznano pierwsze krzyże Virtuti Militari za udział w walkach.

1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Początek procesu władz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na ławie oskarżonych zasiedli m.in pułkownik Franciszek Niepokólczycki i działacze PSL Karol Buczek i Stanisław Mierzwa.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek